خداوند بزرگتر از مشکلات شما است

0
431
خداوند بزرگتر از مشکلات شماست
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

گاهی اوقات وعده‌هایی که خداوند به ما داده است، قدرتشان را در زندگی‌مان از دست میدهند، چون خدا در نظرتان کوچک میشود و مشکلات شما بزرگ!

شاید بتوانیم آن وعده‌ها را به اندازه‌ی دو جین از بر بخوانیم. اما دیگر خداوند در دل‌مان آن پادشاهی نیست که بر دشمنان پیروز میشود و دریا را میشکافد.

او دیگر شبانی نیست که به دنبال گله‌اش باشد و آنها را در پشت لشکرش در امان نگاه دارد. او دیگر پروردگاری نیست که روی موج‌ها راه برود و مرده‌ای را از قبر فرا بخواند و آن مرده، زنده از قبر بیرون بیاید. به آرامی و کاملا نا محسوس، قدرت، خِرد، محبت و عطوفت خداوند را به دست فراموشی میسپاریم.

نویسنده این مقاله اسکات هوبارد فارغ‌التحصیل دانشکده الهیات دانشگاه بیت‌لحم و ویراستار سایت خواست خدا است. او و همسرش، بِتانی، در مینیاپولیس زندگی میکنند.

وقتی که وعده‌های خداوند برای ساکت کردن ترس‌هایمان، تسکین اندوه و حسرت‌هایمان، برداشتن نگرانی‌هایمان و انگیزه دادن برای اطاعت کردن از خدا، به نظر ضعیف و بدون قدرت برسند، ما باید کاری بیش از گوش کردن دوباره به واین وعده‌ها را انجام دهیم. ما باید به خدایی که این وعده‌ها را به ما میدهد، نگاه کنیم.

وعده‌های مدفون شده

اشعیای نبی، پیامبر خدا، با گروهی از اسرائیلیان شکست خورده صحبت میکرد. قومی که روزگاری مانند ستارگان در آسمان میدرخشید، تبعید آن را تاریک و بی‌فروغ کرده بود.

چگونه خداوند قوم بنی اسرائیل را به جهانیان برتری داد در حالی که زیر لعنت قرار گرفته بودند؟ چگونه خداوند از قوم بنی‌اسرائیل پادشاهی برگزید که مارهای بزرگ را له کرد در حالی که این قوم زیر پاشنه‌های بابلیان بودند؟

وقتی که وعده‌های خداوند را به یاد می‌آوریم، میتوانیم همین سؤالات را در مورد شرایط بد خودمان بپرسیم.

میتوانیم به آینده‌ی تنهایی ناخواسته‌ در زندگی فکر کنیم و بپرسیم: «چگونه خداوند میتواند من را خشنود کند؟»

میتوانیم به شکست ویرانگر گذشته نگاه کنیم و بپرسیم: «چگونه خداوند میتواند من را ببخشد؟»

میتوانیم به چاله‌ی شکست‌ها و از دست دادن‌ها سری بزنیم و بپرسیم: «چگونه خداوند میتواند به من تسلی و آسودگی دهد؟»

در آن لحظات ما نیاز داریم که خداوند در کنارمان باشد و وعده‌هایش را به یادمان بیاورد و بعد بگوید: «به خدایت نگاه کن.»

به خدایت نگاه کن

آن خدایی که به ما وعده داده است کیست؟ او خدای توانا و نیرومندی است که جهان را به کلمه‌ی خودش آفرید. او خدای خردمند و حکیمی است که در بیابان، راه میسازد. او خدای مهربان و رئوفی است که بندگانش را به وطن میرساند. و او از همه‌ی مسائل و مشکلات ما بزرگتر است.

خدای قدرتمند

خدای قدرتمند

نگاه کن، خدای بزرگ با قدرت و نیرویش می‌آید و دستش را برایت دراز میکند. به خدایی نگاه کن که جهان را با کلمه‌ی خودش خلق کرد.

خدایی که از وعده‌هایش با ما سخن گفته است، همان خدایی است که فرموده: «روشنایی بشود» و آنگاه تاریکی گریخت.

وقتی او سخن گفت، ستاره‌ها مشتعل شدند و سیارات به چرخش درآمدند، رودخانه‌ها روان شدند و اقیانوس‌ها زمین را پوشاندند، دره‌ها غرق شدند و کوه‌ها تا آسمان برافراشته شدند.

تمام علف‌های زمین پژمرده خواهند شد و تمام گل‌های تپه‌ها از میان خواهند رفت، اما کلمه‌ی خدا که آنها را به وجود آورده محکم و استوار تا ابد بر جای خواهد ماند.

آیا دردسرها و گرفتاری‌هایتان مانند خشم اقیانوس است؟

خداوند آنها را در دستش نگاه میدارد.

آیا غم و اندوه‌تان به وسعت آسمان است؟

خداوند آنها را مانند نجاری در کارگاهش اندازه‌گیری میکند.

آیا بار زندگی‌تان به سنگینی تپه‌ها است؟

خداوند آنها را برمیدارد و روی ترازویش میگذارد.

شاید مشکلاتتان بزرگ و عظیم باشند اما خدایتان قدرتمند و تواناست. خورشید زودتر از آنکه کلمه‌ی خدا به زمین بیفتد بی‌فروغ خواهد شد. مهم نیست که مشکل ما چقدر بزرگ باشد.

خدای حکیم

کیست که روح خدا را اندازه بگیرد، یا کدام مرد است که مشورت خود را به او نشان دهد؟

به خدای حکیمی نگاه کنید که در بیابان راه میسازد.

قوم بنی اسرائیل فکر میکرد که آینده‌اش به عنوان یک قوم با فرو افتادن دیوارهای اورشلیم، افتاده است و حتی خدا هم نمیتواند دوباره آن را برپا کند. آنها میگفتند: «راه من از خدا پنهان است.»، «خداوند عدالت و راستی من را نادیده گرفته است. »

اما تبعید قوم بنی اسرائیل خداوند را درمانده و متحیر نکرد و نه اینکه آنها را از دید خداوند دور کرد. اشعیای نبی میپرسد: «آیا ندانسته‌اید؟»، «آیا نشنیده‌اید؟»، پروردگار وجودی ابدی است، فهم او قابل جستجو و تفتیش نیست.

وقتی که قوم بنی اسرائیل در بیابان تبعید گم شده بودند و هیچ راهی برای برگشتن به خانه پیدا نمیکردند، خداوند بزرگراهی را از آن بیابان برایشان سنگفرش کرد.

هیچ دردسر و مشکلی برای خداوند آنقدر پیچیده نیست که نتواند آن را از بین ببرد. هیچ مسیری برای او آنقدر پر پیچ و خم نیست که نتواند آن را صاف و هموار کند. هیچ قلبی برای او آنقدر خُرد شده و شکسته نیست که نتواند آن را دوباره جمع کند و کنار هم قرار دهد.

شاید مشکلات‌تان گیج‌کننده باشند اما خدایتان حکیم و خردمند است. او شما را میبیند. او تمام جزئیات گرفتاری‌تان را میداند. و میداند هنگامی منتظر کمک او هستید چگونه کنارتان بیاید و شما را با بال‌هایی مانند فرشتگان برخیزاند.

خدای رئوف و مهربان

به خدای رئوف و مهربانی نگاه کن که بندگانش را به خانه میبرد.

مشکلات شما

خداوند پیش از آنکه عظمت و اقتدارش را با صدای رعدآسایی بیان کند، با قوم بنی اسرائیل با آرامش  مادرانه‌ای صحبت میکند: « ای قوم من آسوده باشید، آسوده باشید، خدایتان میگوید. »

خداوند به عذاب و طوفانی شدن زندگی بندگانش مشتاق نیست. او از ما میخواهد که او را به عنوان خدای همه‌ی آسودگی‌ها بشناسیم.

اگر قدرت خداوند به ما نشان دهد که او برای محقق نمودن وعده‌هایش قدرتمند و تواناست و اگر خِرد و حکمت او ما را متقاعد کند که شرایط ما استثایی نیست، پس رأفت و مهربانی‌اش به ما این اطمینان را میدهد که او مشتاق است تا از همه‌ی قدرت و دانایی‌اش با عشق به انسان‌های ضعیفی مانند ما، استفاده کند.

شاید مشکلات‌تان دردناک باشند، اما خدایتان رئوف و مهربان است. همه‌ی ترس‌ها و سستی‌هایتان را به خداوند بسپارید و از او درخواست کنید که با عشقش شما را آرام کند.

همه‌ی دره‌ها پر خواهند شد

همه‌ی وعده‌های خداوند اکنون به ما میرسد.

شاید مشکلات‌تان بزرگ باشند، حتی بزرگتر از آنچه که فکر میکنید. اما خدایتان بزرگتر است و وعده‌های او به شما قوی‌تر و مطمئن‌تر هستند.

بنابراین به مشکلات‌تان نگاهی بیندازید. دوباره به صدای قدرتمند، خردمند و رئوف خداوند گوش کنید و پس از آن از خدا بخواهید که به شما کمک کند تا نگاه‌تان به او باشد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را وارد کنید

12 + نوزده =