مراقبت از خود راه حل ویکتوریا اوستین

2
114
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

ما به عنوان زنان امروزی در دوران تاریخی بزرگی زندگی می‌کنیم! می‌توانیم از آزادی‌های بسیار زیادی لذت ببریم و از فرصت‌های بسیاری سود ببریم که زنان در گذشته نمی‌توانستند از این فرصت‌ها بهره ببرند.

به همین دلیل، به نظر می‌رسد ما نسبت به قبل مسئولیت‌های بیشتری داریم؛ کارمند یا کارفرما، مادر، همراه و همدم، دوست، آشپز، مشاور، خانه‌دار، سرمایه‌گذار و این فهرست ادامه می‌یابد. بسیار ساده و آسان است که در همه‌ی این کارهایی که انجام می‌دهیم غرق شویم و مراقبت از خود را فراموش کنیم.

ویکتوریا اوستین که تمام عمر شهروند هاستون بوده است، کار خود را با تجارت خانوادگی‌اش آغاز کرد. او اکنون به عنوان همسری حمایت‌گر، مادر دو فرزند، الهام‌بخش و مربی زنان در همه جای دنیا است. او به کمک کردن به زنان، کودکان و خانواده‌ها متعهد است تا آنها بتوانند اهداف‌شان و علایق‌شان را کشف کنند و به بالاترین پتانسیل‌های خود برسند. با ادامه مقاله همراه ما باشید.

اگر تا به حال با یک هواپیمای تجاری پرواز کرده باشید، حتما دستورالعمل‌های خدمه‌ی پرواز را شنیده‌اید که به مسافران درباره‌ی درب‌های خروج، لامپ‌های اضطراری، جلیقه‌ی نجات و ماسک اکسیژن که در صورت افت  فشار هوای داخل کابین از بالای سرتان باز می‌شود، اطلاعات می‌دهند.

پس از آن خدمه‌ی پرواز چیزی شبیه این را خواهند گفت: «پیش از آنکه به کودکان یا کسانی که در اطراف‌تان هستند کمک کنید، ابتدا ماسک اکسیژن را بر روی بینی و دهان خود قرار دهید

این حقیقت فقط در مورد هواپیما صدق نمی‌کند. اگر می‌خواهیم از دیگران به درستی مراقبت کنیم باید ابتدا مراقبت از خود را شروع کنیم. شنیدم که یک نفر می‌گفت پیش از آنکه بتوانید به دیگران خدمت کنید باید به خودتان خدمت کنید.

به این عبارات فکر کنید: اگر تهی باشید چگونه چیزی برای عرضه به دیگران خواهید داشت؟ اگر پیوسته در حال عطا کردن و بخشش باشید و هرگز دوباره پر نشوید، به تدریج تحلیل خواهید رفت و خالی و تهی بر جای خواهید ماند.

ما مخلوق پروردگار هستیم و مسئول مراقبت از خود در بهترین حالت ممکن هستیم. صد سال پیش، علت اصلی بیماری عفونت بود. امروزه علت اصلی بیماری استرس است.

خداوند هرگز برای ما زندگی کردن در استرس و نگرانی و بیش از حد کار کشیدن از خودمان را برنامه ریزی نکرده است. خداوند همه جهان هستی و هر آنچه در آن است را خلق کرد و یک روز به خود مرخصی داد. آخرین بار که به خودتان مرخصی دادید یا اوقاتی را صرف شارژ مجدد باطری‌تان کرده‌اید، کی بوده است؟

مراقبت از خود

شاید شما هم مثل من هستید. هر روز فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید، تهیه می‌کنید: بردن بچه‌ها به تفریح و توپ بازی، خرید کردن از فروشگاه‌ مواد غذایی، تمام کردن پروژه‌ای در محل کار. با عجله به این طرف و آن طرف می‌روید، از همه‌ی چیزهایی که بیشترین اهمیت را دارند مراقبت و نگهداری می‌کنید: خانواده، شغل، دوستان، ….آه، بله،آیا فراموش کردید خودتان را در فهرست برنامه‌های روزانه‌تان بگنجانید؟

دوستی دارم که شوهری فوق‌العاده و سه فرزند زیبا دارد. او همسر و مادری خوب است، اما او به من گفت که وقتی برای مانیکور ناخن‌هایش به سالن‌های زیبایی می‌رود، احساس گناه می‌کند.

او احساس می‌کرد که وقتی برای کوتاه کردن و رنگ کردن موهایش وقت می‌گذارد باید عجله کند. می‌گفت: «من در سالن روی صندلی می‌نشینم و با حالتی عصبی به پاهایم ضربه می‌زنم و فقط دقیقه شمار‌ی می‌کنم؛ نمی‌توانم آرام باشم. احساس می‌کنم که وقت ندارم که به خودم برسم و از خودم مراقبت کنم چون کارهای بسیار زیادی دارم که باید انجام دهم.»

جالب است، چون مطمئنم تنها زمانی احساس گناه نمی‌کند که دارد کارهایی را برای خانواده‌اش انجام می‌دهد. اما حقیقت این است که احتمالا خانوداه‌اش دوست دارند که او اوقاتی را صرف خودش کند تا بتواند برای آنها بهترین خودش باشد.

هیچ وقت در دام قرار دادن خود در انتهای فهرست برنامه‌هایتان یا هرگز قرار ندادن خود در این فهرست، نیفتید. این توازن و تعادل نیست و حتی کار سالمی هم نیست. شما مهم و ارزشمند هستید بنابراین باید مراقبت از خود را همیشه در اولویت قرار دهید.

این یعنی اینکه باید کارهایی برای آرام کردن خودتان انجام دهید؛ مطالعه، بازی گلف، حمام، حتی اگر ناچار باشید سی دقیقه از وقت‌تان را به عنوان «وقتی برای خودم» در فهرست برنامه‌های روزانه‌تان بگنجانید. گاهی اوقات فقط قدم زدن در پارک و تماشای پرندگان و تنفس هوای تازه برای جوان کردن ما کافی است.

شاید نیاز داشته باشید که زیر یک درخت بنشینید و از خوردن یک بستی قیفی لذت ببرید (البته بستنی بدون چربی!). هر چیزی که باعث تازه کردن شما و تمرکز مجدد‌تان می‌شود ارزش این را دارد که وقت‌تان را روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

سرمایه‌گذاری روی خودتان به معنای رشد فردی‌تان هم است. شاید نیاز داشته باشید که به باشگاه بروید تا دوباره به تناسب اندام برسید یا سی‌دی‌های آموزشی یا مطالبی پیرامون مدیریت و رهبری تهیه کنید.

بله مطمئنا باید مقداری پول هزینه کنید اما شما ارزش آن را دارید و بازگشت این سرمایه بسیار بیشتر از سرمایه‌ای خواهد بود که صرف کرده‌اید. شاید از اینکه چگونه چند سپرده‌گذاری کوچک در خودتان می‌تواند به روشی عالی پرداخت شود، متعجب شوید.

مراقبت از خود،ویکتوریا اوستین

نکته مهم این است که شما برای خودتان وقت می‌گذارید و از آن لذت می‌برید. اگر شیء خانوادگی گران قیمتی داشتید که نسل به نسل به شما رسیده است، از آن مراقبت خواهید کرد، با آن بدرفتاری نمی‌کنید، اجازه نمی‌دهید که ضربه بخورد یا خراب شود، چون ارزشمند است.

شما هم گران‌بها هستید بنابراین مراقبت از خودتان را در اولویت قرار دهید!

2 دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را وارد کنید

هجده − 4 =