رابطه موفق

همین امروز رابطه‌ی خود را به سطح دیگری ببرید.

یکبار آقایی به یک درمانگر مراجعه کرد و هنگامی که روبروی او نشست شروع کرد به شمردن مشکلات وگرفتاری‌هایش. او غم و غصه‌هایش را فهرست کرد:

«از این وضعیت خسته شدم! هر روز که از خواب بیدار می‌شوم، مضطرب و نگران هستم. صورتحساب‌هایم مرتبا بالا می‌رود. به تازگی احساس مریضی می‌کنم و نگران تمام شدن عمرم هستم. در محل کار مسئولیت‌های زیادی بر دوشم است؛ همه چیز به من بستگی دارد! حتی الان که اینجا کنار شما هستم بسیار سخت است که نظر و احساسم را بیان کنم.»

حتما بخوانید: کتاب خدایا همسر دلخواه من کجاست؟ {پرفروش‌ترین کتاب در آمازون}

درمانگر به آرامی نگاهی به مرد انداخت و پاسخ داد:

« به نظر می‌رسد که شما واقعا داغون هستید!»

گاهی اوقات پیدا کردن یک دلگرمی که ما را به جلو حرکت دهد، دشوار است. ما اغلب در روابط خود احساس می‌کنیم که گویی بر روی طنابی راه می‌رویم که زیرمان یک پرتگاه عظیم قرار دارد. اما، همه چیز درست می‌شود! ولی قدم‌هایی وجود دارد که با برداشتن آنها می‌توانیم روابط‌مان را تقویت کنیم و آن را از غرق شدن حفظ کنیم.

۱* گام اول: حضور داشتن

فرق است بین جایی بودن و حضور داشتن در آنجا. حضور داشتن یعنی اینکه وقتی در کنار شریک زندگی‌تان هستید کاملا در آنجا حاضر باشید. چه وسوسه‌هایی ما را از  مشغول بودن به شریک زندگی‌مان بازمی‌دارد؟ کار، یکی از مقصرهای مرسوم است؛ گوشی همراه‌تان را کنار بگذارید و حد و مرزی تعیین کنید که به شما و شریک زندگی‌تان این امکان را بدهد که مستقیما و رو در رو با هم ارتباط برقرار کنید بدون اینکه چیزی این ارتباط را قطع کند یا مزاحمتی ایجاد کند.

۲* بیان آزادانه‌ی احساس و افکار

ما نمی‌توانیم عمق عشق را واقعا و کاملا تجربه کنیم بدون اینکه در قلمرو انتقاد‌پذیری شیرجه بزنیم. مورد عشق و محبت قرار گرفتن یعنی به طور کامل و از همه نظر شناخته شدن. همانطور که تیموتائوس کِلِر می‌گوید:

« اینکه مورد عشق و محبت باشید اما شناخته نشوید آرامش‌بخش ولی ظاهری است.» چرا خودمان را در یکی از عمیق‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های زندگی‌مان فریب دهیم؟ یک رابطه‌ موفق و پایدار مستلزم عمل ایثارگرانه‌ی بیان آزادانه‌ی افکار و احساسات است. با تبدیل شدن به فردی انتقاد‌پذیر، عشق را آزادانه بیان و دریافت کنید.

۳* اعتراف کردن به اشتباهات و مسئولیت آن را بر عهده گرفتن

هر کسی که رابطه‌ موفق و پایداری دارد در بیان این دو کلمه ماهر و استاد است: «معذرت میخوام.»

مخالفت، اشتباه کردن و کار کردن بر روی چالش‌ها نه تنها طبیعی بلکه سالم است. انجام این کارها نشان دهنده‌ی علائم حیات است. طرفین رابطه کاملا زنده و پویا هستند و از یکدیگر می‌آموزند.

روابط زمانی مشکل‌ساز می‌شوند که یکی از طرفین رابطه از اشتباهات خود طفره ‌رود. عذرخواهی بخاطر اشتباهات، عملی شگفت‌انگیز برای افزایش تواضع و فروتنی در شما است و باعث می‌شود که عزیزان‌تان احساس ارزشمندی کنند. در پایان هر روز فهرستی از کارهای اشتباهتان تهیه کنید و پیش از آنکه چراغ‌ها را خاموش کنید بابت آنها عذرخواهی کنید.

۴* با دقت گوش کردن

کلمه‌ی «گفتگو» از کلمه‌ای در زبان لاتین گرفته شده است که به معنای «عمل زندگی کردن با» است. هیچ‌کس از فکر سپری کردن زندگی خود با کسی که سلطه‌جو، بی‌علاقه یا سرد است، لذت نمی‌برد. وقتی که با شریک زندگی‌تان صحبت می‌کنید با دل و جان به حرف‌های او گوش دهید. وقتی که چیزی را با شما در میان می‌گذارد، خود را درگیر آن کنید.

از او بخواهید که با جزئیات بیشتری آن اتفاقی که برایش رخ داده است را توضیح دهد. آیا تماس تلفنی دشواری با خواهر و برادرش داشته است؟ از او بپرسید که چه احساسی در مورد آن دارد. حرفش را قطع نکنید یا صحت و سقم آن را اثبات نکنید.

۵* بیان نظرات با صدای رسا

همه‌ی ما به خوبی می‌دانیم که عشق یک جاده‌ی دو طرفه است، عبور و مرور در هر دو مسیر جریان دارد. عدم موفقیت در بیان احساسات حقیقی‌تان به روشی دوستانه و محبت‌آمیز در واقع بدخدمتی به خودتان و آن رابطه‌ای که در آن سهیم هستید، است.

وقتی که طرف مقابل‌تان را دوست دارید، می‌خواهید بدانید که به چه چیزی فکر می‌کند. این باعث می‌شود که او را بیشتر بشناسید و احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری به او داشته باشید. این منطق در مورد شریک زندگی‌تان نیز صدق می‌کند. او می‌خواهد بداند که به چه چیزی فکر می‌کنید. پس آن را با او در میان بگذارید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید