رسیدن به هدف

همانطور که در حال صحبت هستیم زندگی در اطرافمان در جریان است.

زمین می‌چرخد، ساعت تیک تاک می‌کند، امواج میخروشند، و همه‌ی ما با همان سرعت، کمی پیرتر می‌شویم. بنابراین تعیین اهداف (و چسبیدن به آنها) زمانی که جهان با سرعتی در حرکت است که گاهی هماهنگ شدن با آن غیر ممکن به نظر می‌رسد، می‌تواند سخت و دشوار باشد.
اما اخیرا در مورد اهمیت متعهد ماندن به رشد فردی صحبت کرده‌ام. بنابراین وقتی زندگی پرمشغله‌ای دارید و به کارهای زیادی باید رسیدگی کنید، به فرزندان‌تان، روابط‌تان و الی آخر، آنگاه تمایل به رشد فردی اغلب می‌تواند در اولویت‌های پایین‌تری قرار گیرد. شما تمام تلاش خود را می‌کنید تا بهترین بودن خودتان را در اولویت نخست قرار دهید اما بسیاری از ما با شکست‌ها و تنزل‌هایی رویارو می‌شویم که می‌توانند ما را از مسیر منحرف کنند.
شاید آنقدر کار برایمان جمع می‌شود که یک ماه بگذرد و حتی یک بار هم پای‌مان را در باشگاه بدنسازی نگذاریم. یا به سفر کاری میروید و به نظر میرسد که نمی‌توانید عادات غذایی سالمی که در پیش گرفته‌اید را رعایت کنید.
شاید آماده‌ی شروع پروژه‌ی کاری جدیدی هستید، اما به نظر نمی‌رسد که بتوانید زمان مناسبی برای انجام آن پیدا کنید. خب، اگر برایتان چنین اتفاقی افتاده، برای من هم افتاده است، چون دقیقا می‌دانم چه حسی دارد که گاه و بیگاه از مسیر دور شوید.

به همین دلیل است که تصمیم گرفته‌ام که چیزی به اسم سیستم نقطه‌ی تعیین را در زندگی‌ام بگنجانم

بسیار خب، سیستم نقطه‌ی تعیین دقیقا چیست؟ به نظر می‌رسد، نقطه‌ی تعیین راهنمای ویژه‌ای است که من مایلم برای ماندن بر سر اهداف مهم خود از آن استفاده کنم، آن هم درست هنگامی که زندگی مسائل خودش را دارد.
زمانی که در حال هدف‌گذاری هستید از این سیستم به عنوان سیستم بررسی شخصی خود استفاده کنید. این سیستم، ساختاری خواهد بود که به آن نیاز دارید و نقاطی خواهد بود که باید به آنها بزنید تا با قصد و نیت به اهداف‌تان برسید. به یاد داشته باشید، زمان، بزرگترین دارایی و سرمایه‌ی ما است، بنابراین آن را هدر ندهید!

پایین هر مرحله زیر ، نقاط تعیین شده خود را برای هر کار پر می کنید. سپس در خاتمه، آنها را جمع خواهیم کرد تا یک محدوده نقطه تعیین را برای ماندن در آن مشخص کنیم ، تا اطمینان حاصل کنیم که هدف قابل دستیابی است.

من مایلم آن را به عنوان اسلحه‌ی پنهان خود برای موفقیت در نظر بگیرم! شما بدون اتلاف وقت به یک هدفگذار تبدیل خواهید شد!

سیستم نقطه‌ی تعیین
راهنمای رسمی

قدم اول: تعیین

۱) هدف من این است که………………………………………..

هدف‌تان چیست؟ در این قسمت هدفی که تصمیم دارید آن را به انجام برسانید را بنویسید. اصلا نگران این که چقدر طول خواهد کشید یا به چه ابزارهایی نیاز خواهید داشت، نباشید، بعدا به آنها خواهیم پرداخت.در این مرحله، ما پایه و اساس را تعیین میکنیم، بنابراین  برای تعیین جزئیات خاص اهداف‌تان شتاب به خرج ندهید.

آیا قادر به تعیین هدف بودید؟(بله=۱؛ خیر=۰ )

تعیین کل امتیازات:…../۱

قدم دوم:ارزیابی

۲)چرا و چه چیز؟

هنگامی که نوبت به هدف‌گذاری میشود، «چرا» به اندازه‌ی «چه چیز»، حائز اهمیت است. هدف، بدون قصد و نیت، فقط کاری است که در برنامه‌هایمان آن را قرار داده‌ایم. بنابراین، این برای شما فرصتی است که واضح و روشن مشخص کنید که چرا این هدف مهم است و چه چیزی  به شما در رسیدن به هدف کمک خواهد کرد.

آیا توانستید چرایی هدف خود را مشخص کنید؟ (بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:…../۱

قدم سوم: بازتاب

۱)آیا چنین هدفی در گذشته محقق شده است؟

در این قسمت، تعیین کنید که آیا هدف قبلی، هدفی مشابه هدف کنونی‌تان، در گذشته موفق بوده است. آن را به عنوان توانایی خود برای انجام این کار در نظر بگیرید.

آیا چنین چیزی در گذشته موفق بوده است؟ (بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:…./۱

۲)آیا زمان کافی در اختیار دارید؟

باز هم ، آیا احساس می کنید در گذشته فرصت کافی برای اختصاص دادن به هدفی مشابه این هدف ،داشته اید؟

آیا زمان کافی داشته‌اید؟ (بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:……/۱

۳)آیا منابع کافی در اختیار داشته‌اید؟

باز هم ، آیا احساس می کنید در گذشته از منابع کافی برای اختصاص دادن به هدفی مشابه برخوردار بوده اید؟ به منابع ، پشتیبانی ، پول و غیره فکر کنید.

آیا منابع لازم برای رسیدن به هدف را در اختیار داشته‌اید؟ (بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:……/۱

قدم چهارم: برآورد

۱)آیا اکنون زمان مناسبی است؟

اکنون وقت آن است که در مورد هدف‌تان صادق و رو راست باشید. از خودتان بپرسید که آیا منطقی است که اکنون به هدف‌تان برسید؟

آیا اکنون زمان مناسبی برای رسیدن به این هدف است؟ (بله=۱؛ نه=۰)

تعیین کل امتیازات:…./۱

۲) آیا میتوانید به خودتان زمان بدهید تا به این هدف برسید؟

حتی اگر اکنون زمان مناسبی برای دنبال کردن این هدف باشد،اما اگر چیزها بیشتر از زمان برنامه‌ریزی شده طول کشید، آیا می‌توانید زمان کافی و لازم را  به آن اختصاص دهید؟ آیا داشتن زمان کافی و اضافی، شما را از رسیدن به هدف باز می‌دارد؟

آیا می‌توانید به خودتان زمان بدهید و هنوز هم به این هدف برسید؟(بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:…./۱

قدم پنجم: دفتر پیشرفت کار شخصی

۱)آیا میتوانم امروز به این هدف برسم؟ (بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:…../۱

۲)آیا میتوانم طی یک هفته به این هدف برسم؟ (بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:…./۱

۳)آیا می‌توانم طی یک ماه به این هدف برسم؟ (بله=۱؛ خیر=۰)

تعیین کل امتیازات:…../۱

بنابراین، اکنون همه “نقاط تعیین شده” خود را از بالا جمع کنید تا ببینید هدف شما در چه نقطه ای قرار می گیرد. این امتیاز میزان موفقیت هدف بعدی شما را تعیین می‌کند:

محاسبه‌ی نقطه‌ی تعیین نهایی:…./۱۰

۰-۳ امتیاز: بیایید فقط برای یک لحظه روی این موضوع مکث کنیم.یک قدم به عقب برگردید و دوباره نیازهایتان برای رسیدن به این هدف را ارزیابی کنید و شاید بعضی چیزها را در این مورد تغییر دهید تا اطمینان حاصل کنید که وقت کافی دارید.

۴-۶ امتیاز: تقریبا به هدف‌تان نزدیک هستید! شما تمامی ابزارهای لازم برای تبدیل این هدف به موفقیت را دارید. کمی بیشتر منابع و زمان را بررسی کنید.

۷-۱۰ امتیاز: تلاش کنید تا آن را بدست آورید! شما در مسیر رسیدن به این هدف به صورت موفقیت آمیز هستید. آن را بدست آورده‌اید!

بسیار خب، اکنون که این طرح کلی را برای سیستم نقطه‌ی تعیین در اختیار دارید میتوانید هر زمان که که می‌خواهید هدفی برای خود تعیین کنید به این طرح کلی برگردید و از آن استفاده کنید. آیا برای این چالش آماده‌اید؟

 

زمانی که شروع به فعال نمودن تمامی پتانسیل‌های بی حد و حصر خود کردید، به تمامی امکانات و فرصت‌هایی که در اختیار خواهید داشت فکر کنید.

با شک و تردید نسبت به خود، ترس و افکار منفی وجود خود را مسموم نکنید. این‌ها نکات ظریفی هستند که می‌توانند ما را از مسیر منحرف کنند. بنابراین وقت آن رسیده است که این اهداف را تعیین کنید و خود نامحدودتان را بیدار کنید یکبار و برای همیشه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید