قدرت ذهن

من باور دارم که افکار تبدیل به اشیاء می‌شوند و اگر مردم واقعا می‌دانستند که ذهن‌شان چقدر قدرتمند است، آنوقت به چیزهایی که نمی‌خواستند واقعیت داشته باشد نه فکر میکردند و نه بیان‌شان می‌کردند.
و من باز هم این را به آنهایی که این ویژگی را دارند میگویم، اگر واقعا میدانستید که ذهن‌تان چقدر قدرتمند است، هرگز چیزهایی را که نمی‌خواهید حقیقت داشته باشند، نه بیان‌ می‌کردید، نه بهشان فکر می‌کردید و نه احساس ‌شان می‌کردید.
و منظور این نیست که اگر یک فکر منفی داشته باشید زندگی‌تان ویران میشود، این کار اصلا مثل خوردن دُنات هر چند وقت یکبار نیست، منظور تدوام یک فکر منفی است.
چطور ما این موضوع را اینقدر راحت نادیده می‌گیریم و راحت از کنارش رد می‌شویم؟
خب وقتی متولد می‌شویم، ذهن‌مان یک لوح سفید و خالی است، درسته؟
هیچ چیزی در ذهن نیست تا زمانی که تجربه‌ای بدست بیاوریم و سعی میکنیم از درد و رنج دوری کنیم.
ما به این باورهای عمومی و جهانی درباره‌ی چیزهایی که از ما محافظت میکنند، فکر میکنیم.

و این نظر من است، به همین دلیل هم هست که فکر میکنم تمرینات ذهن‌آگاهی و مراقبه بسیار مهم هستند، چون ما را به لحظه‌ی حال می‌آورند، با این آگاهی که افکارمان لزوما خود ما نیستند.
اما این را قبلا از من شنیدید، همیشه موقع برگزاری سمینارهایم، مردم نزد من می‌آیند…، همین اواخر سخنرانی داشتم و مردم معمولا به من میگویند: جیم من خاطره‌ی وحشتناکی دارم یا من خیلی پیر شدم یا من به قدر کافی باهوش نیستم… و من همیشه به مردم میگویم:
“اگر برای محدودیت‌هایتان می‌جنگید، باید آنها را نگه دارید، درسته؟”
و باید مراقب این افکار باشید و از آنها آگاه باشید.
و به همین دلیل من فکر میکنم خاطره نویسی یا ثبت وقایع روزانه، ابزار مهمی است و همچنین مراقبه و مدیتیشن ابزار مهمی است، چون شما را نسبت به گفتگوی درونی که با خودتان دارید، حساس میکند، آن را نقد میکند، اگر بخواهید، که این گفتگوی درونی اتفاقا، قطعا و به شکلی کاملا متفاوت، دلیل کندخوانی ما است.
میدانم این صحبت ربطی به بحثمان ندارد اما یکی از چیزهایی که من به شرکت‌ها، افراد یاد میدهم این است که سرعت مطالعه‌شان را دو یا سه برابر بیشتر کنند.
تصور کنید اگر میتوانستید وارد اینترنت بشوید و ۳۰ تا کتاب انتخاب کنید و آنها را ظرف ۳۰ یا ۶۰ روز مطالعه کنید.
آنوقت چه منفعتی بدست می‌آوردید، درسته؟
اگر بسیاری از نویسندگان شما، بسیاری از مهمانان شما نویسنده هستند و ده‌ها سال تجربه دارند و اگر این تجربیات را کتاب کنند، شما میتوانید بنشینید و آن کتاب را ظرف چند روز بخوانید، آنوقت میتوانید ده‌ها سال تجربه را ظرف چند روز در مغزتان بارگزاری کنید و این بزرگترین امتیاز و مزیتی است که وجود دارد چون در وقت و عمر شما صرفه‌جویی میشود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید