گشودن قدرت دعا از نظر دانشمندان – 6 بخش کلیدی قدرت دعا

0
461
گشودن قدرت دعا از نظر دانشمندان و پژوهشگران علمی
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

کارلی در زندگی احساس درماندگی میکرد. او کارآفرینی تازه‌کار بود که نسبت به تجارتش اشتیاق داشت و حقیقتا به کاری که انجام میداد باور داشت. اما ترس اغلب بهترین چیزش را از او میگرفت. او با خودش فکر میکرد اگر این تجارت شکست بخورد چه؟

اگر هیچ‌کس نخواهد از من خرید کند چه؟ اگر این ماه برای پرداخت صورت حساب‌هایم پول کافی در نیاورم چه؟

اگرچه کارلی میدانست که نگرانی به او کمکی نمیکند اما نمیتوانست آن را کنترل کند و بعد از آن شروع به دعا کردن میکرد. میگوید: « یک روز خیلی اضطراب و دلشوره داشتم و نمیدانستم که چه کار کنم. میدانستم که باید برای آنچه که داشتم شکرگزار باشم، اما نمیتوانستم چنین حسی داشته باشم.

بنابراین تصمیم گرفتم که قدرت دعا را باور کنم و پس از آن یادم می‌آید که احساس آرامش بیشتری میکردم. میتوانستم به خودم یادآور شوم که چرا داشتم این کار را میکردم و چگونه در گذشته فرد موفقی بوده‌ام.

انگار که داشتم از یک نفر که حقیقتا او را باور داشتم، حرف‌هایی نیروبخش دریافت میکردم. حالا من هر روز صبح، روزم را با یک دعا شروع میکنم. »

نویسنده این مقاله الیزابت لُمبرادو است. او سخنگوی برجسته مهمان در سراسر جهان بوده‌است. پیام‌های او به افرادی که موفق هستند، اما به دنبال معنای بیشتر بخشیدن به موفقیت‌هایشان هستند، همخوانی دارد. او به افراد مشهور، مدیران اجرایی رده بالا و افرادی با ارزش که بدنبال پرورش هدفمند کودکان هستند، کمک کرده است.

برای کارلی و افراد بی‌شمار دیگری، دعا نقش مهمی را در خوشبختی و رفاه در همه‌ی جوانب زندگی، ایفا میکند. قدرت دعا میتواند بر همه چیز اثر بگذارد، از استرس و نگرانی‌هایمان گرفته تا ارتباط نزدیک با دیگر مردم.

قدرت دعا میتواند فعالیت‌های شیمیایی خوب مغزمان را افزایش دهد؛ مانند دوپامین و سرُتُنین، در حالی که منجر به بهبود خود کنترلی هم میشود.

قدرت دعا حتی می‌تواند به زندگی طولانی تر ما نیز کمک کند. تحقیقات دَن بیوتنِر، متخصص آمار، نشان داد که تعلق داشتن به جامعه‌ای ایمان-محور در میان افراد صد ساله‌ی « مناطق آبی رنگ »، مناطقی از جهان که بالاترین تراکم افرادی که به سن 100 سالگی میرسند را دارند، مرسوم و متداول است.

اما مسئله، نوع دعا است، همینطور روشی که با آن دعا میکنیم. با ادامه این مقاله، همراه ما باشید.

به گفته‌ی مرکز پژوهشی پیو بیش از 75 درصد از مردم آمریکا گزارش داده‌اند که دعا میکنند و 55 درصد هم گفته‌اند که هر روز دعا میکنند، زندگی بسیاری از ما با دعا در هم آمیخته شده است.

اگرچه تک تک ما دعا نمیکنیم اما بسیاری از افراد مراقبه‌ و مدیتیشن انجام میدهند که آن هم اثری مشابه دعا دارد.

مردم به دلایل بی‌شماری دعا میکنند، اما نتیجه‌ی کلی آن مشابه و یکسان است: دعا میتواند شما را شادتر و آرام‌تر کند و برای حل و فصل مسائلی که زندگی پیش رویتان میگذارد شما را مجهز کند.

در ابتدا لازم است که موضوع اصلی این مقاله مشخص شود. تعداد کمی از ایمانداران، از هر دین و اعتقادی، ادعا میکنند که دعا به تنهایی میتواند همه‌ی مسائل‌تان را حل کند و یا هر دعایی پاسخ داده میشود. اما این مباحث در اینجا مد نظر نیستند.

در عوض، به گفته‌ی کارشناسانی که با آنها گفتگو کرده‌ایم، عمل دعا کردن خودش میتواند پاداش‌هایی را برای شادی و خوشبختی درونی‌مان حاصل کند؛ چیزی که روانشناسان مثبت به آن شادمانی میگویند.

به بیانی ساده‌تر، مهم نیست که به کدام دین و ایمان توجه داریم، بلکه مهم این است که در هر حال دعا کنیم. یکبار دیگر به این نکته اشاره میکنیم که مدیتیشن و مراقبه اثری مشابه دعا دارد.

وقتی که دعا میکنیم مکانیزم‌های زیستی و روانشناختی وارد عمل میشوند. حوزه‌ی کاملا جدیدی در علم وجود دارد که به درک این که وقتی در مراسم مذهبی و دینی شرکت میکنیم چه تغییراتی در مغز ما رخ میدهد، اختصاص دارد، که به آن نورولوژی یا علوم اعصاب دین میگویند.

در خط مقدم این تحقیق « اندرو نیوبرگ » عصب شناس در دانشگاه توماس جفرسون واقع در فیلادلفیا است.

نیوبرگ میگوید: « وقتی که دعا احساس عشق و شفقت را از درون استخراج میکند، ماده‌ی سرُتُنین و دوپامین در بدن منتشر میشود. »

هر دوی این انتقال دهنده‌های عصبی نقشی را در چگونگی احساساتتان ایفا میکنند. سرتنین اثری مستقیم بر حالات شما دارد و نبود سرتنین کافی در بدن به افسردگی مرتبط است.

از طرفی دیگر، دوپامین، با پاداش و انگیزه مرتبط است.

تحقیقی که نیوبرگ و همکارانش به انجام رسانده‌اند نشان میدهد که گوشه‌نشینی که تمرکز آن بر دعا و مراقبه باشد، باعث میشود که افراد تغییرات سودمندی را در سطح دوپامین و سرتنین خود تجربه کنند.

قدرت دعا

نیوبرگ میگوید که این تغییرات موقتی نبوده‌اند، بلکه منجر به بهبودی‌های دراز مدت شده‌اند. وی بر این باور است که دعا و مدیتیشن میتوانند با توجه به این مواد شیمیایی-عصبی منجر به تغییرات دائمی در مغز شوند.

دعا همچنین میتواند به طور کلی شادمانی را بهبود بخشد، به ویژه هنگامی که شادمانی را با همان معنی و ارتباطی که در زندگی یک نفر دارد، تعریف میکنیم. با هدف و معنا زندگی کردن به طور کلی به احساسات مثبت کمک میکند و دعا کردن به سوی قدرتی برتر و بالاتر، براساس این ایمان و باور است که چیزی بزرگتر از زندگی روزمره‌ی انسان و عوامل استرس‌زای آن وجود دارد. هنگام دعا کردن، شخص بر تصویری بزرگتر از آنچه که اهمیت دارد مانند شمارشگر جزئیات مالیاتی زندگی روزمره، تمرکز میکند.  

هربِرت بِنسون، بنیان‌گذار موسسه‌ی بنسون-هنری برای طب ذهن واقع در بیمارستان عمومی ایالت ماساچوست و استاد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد، میگوید:

این محتوا قفل شده است!

برای نمایش محتوا ابتدا وارد سایت شوید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را وارد کنید

دو × سه =