هدیه مثل خورشید به شما 20% تخفیف خرید اشتراک ویژه تا پایان مهرماه با کد تخفیف :mehr1399

نشانه های پایان رابطه عاطفی چیست؟

نشانه های پایان رابطه عاطفی چیست؟

نشانه های پایان رابطه عاطفی چیست؟ آیا اغلب اوقات از رابطه‌ خود احساس ناراحتی می‌کنید، اما در مورد اینکه آیا فقط تقصیر شما است یا واقعا در این رابطه مشکلی وجود دارد، گیج و سر در گم هستید؟

اگر اینطور است، شاید با عواملی که نشان دهنده‌ پایان رابطه‌ عاطفی است، دست به گریبان هستید. آیا می دانید نشانه های پایان رابطه عاطفی چیست؟

شاید نمی‌دانید که نشانه های پایان رابطه‌ عاطفی چه چیزهایی هستند؛ اما همه، زمانی که مورد تهدید قرار بگیرند، چنین نشانه‌هایی را در رابطه‌ خود دارند و احساس می‌کنند که چیزی در رابطه‌شان درست نیست.

 

برخی از نشانه های پایان یک رابطه‌ عاطفی

  • شما سخت‌تر از شریک زندگی‌تان برای حل مسائل تلاش می‌کنید.
  • مدام از خود می‌پرسید: « تقصیر من است یا او؟»
  • امیدوار هستید که امور به صورت سحر‌آمیز و جادویی در مقطعی از زمان در آینده ، بهتر شود.
  • احساسات و شخصیت خود را سرکوب می‌کنید تا از جنگ و دعوا جلوگیری کنید.
  • شما شاد هستید اما شریک زندگی‌تان فقط خوب است.
  • مسائل هرگز حل نمی‌شوند و هیچ چیز عایدتان نمی‌شود.

 

نشانه های پایان رابطه عاطفی

چنین مواقعی را اغلب سناریوهای «پایان رابطه» می‌نامند. این عوامل به شدت مسئله‌ساز هستند چون وقت و عمرتان را تباه می‌کنند در حالی که زندگی کوتاه است.

 

 

اغلب اوقات، ‌مردم سال‌های زیادی از عمرشان را با فردی نامناسب سر می‌کنند یا از قدم‌های لازم برای بهبود رابطه‌ خود با فرد مناسبی که در زندگی‌شان است، اجتناب می‌کنند.

مهم‌تر از آن، عواملی که نشان دهنده‌ پایان یک رابطه‌ عاطفی هستند، کیفیت زندگی‌تان را به خطر می‌اندازند. وقتی با خودتان رو راست نباشید، پایتان به مسائلی کشیده می‌شود که به نظر کاملا درست نمی‌رسند.

شاید به خودتان شک داشته باشید، و با تعجب می‌گویید: «آیا من دارم از کاه کوه می‌سازم؟» یا از آن بدتر، بهانه‌تراشی می‌کنید و در زمان آینده زندگی می‌کنید؟

مثلا می‌گویید: «این مسئله بعد از اینکه به من اعتماد کند، حل و فصل خواهد شد» یا «وقتی که به درمانگر مراجعه کند، اوضاع بهتر خواهد شد».

به خاطر داشته باشید، مسائلی که امروز حل نشوند احتمالا هرگز حل نخواهند شد.

(منظور این نیست که مسائل نمی‌توانند حل شوند، اما اگر شریک زندگی‌تان مایل نباشد که روی مسائل مهمی که امروز در رابطه‌تان وجود دارد، کار کند، نشانگر این است که احتمال کمی وجود دارد که آینده‌ رابطه‌تان متفاوت از اکنون‌تان باشد.)

تنها راه اصلاح عواملی که نشان دهنده‌ پایان یک رابطه‌ی عاطفی هستند، این است که بفهمید خطوط قرمز شما در رابطه چه چیزهایی هستند و برای اصلاح آنها اقدام کنید یا از آن رابطه کنار بکشید.

 

روابط همانند معاملات هستند

دکتر بتانی مارشال، نویسنده‌ کتاب «نشانه های پایان یک رابطه»، پیشنهاداتی عالی برای زنانی که در روابط‌شان مصالحه و سازش می‌کنند، دارد. او به خصوص، زنان را در روابط با مردان هدف قرار می‌دهد اما مشاهدات او می‌تواند برای هر دو جنسیت زن و مرد به کار گرفته شود.

اما ابتدا اجازه دهید که کمی بیشتر «عواملی که نشان دهنده‌ پایان یک رابطه» هستند را توضیح دهیم. روابط همانند معاملات هستند. هر چقدر هم غیر منطقی به نظر برسد، اما روابط همانند معاملات هستند و اگر شروط و قوانین مورد نظر محقق نشوند، طرفین معامله آزاد هستند که از این معامله کنار بکشند.

به همین دلیل، آگاهی از اینکه چه انتظاراتی می‌توانید از رابطه داشته باشید، بسیار ضروری است. هنگامی که نتوانید به طور مؤثر شرایط و خطوط قرمز رابطه‌تان را تعیین کنید، تا ابد، نا امید، محروم، سازشکار و ضعیف، زندگی خواهید کرد.

 

عوامل پایان دهنده‌ یک رابطه‌ عاشقانه از نظر دکتر مارشال

 

نشانه های پایان رابطه عاطفی از نظر دکتر بتانی مارشال

 

دکتر مارشال به طور خلاصه می‌گوید عواملی که سبب به پایان رسیدن رابطه می‌شوند، نقص شخصیتی فرد، وضع عاطفی، یا الگوی رفتاری‌ای است که به طور قابل توجهی به کیفیت رابطه، آسیب می‌زند.

البته، اکثر روابط ، ترتیب درست و بی‌نقصی ندارند. همه‌ روابط، ناراحتی‌ها، خطاها و نا امیدی‌هایی را رقم می‌زنند. اما وقتی با یکی از عوامل پایان دهنده‌ رابطه‌ عاطفی، مواجه می‌شوید، به خط قرمزی نگاه کنید که اگر باب میل‌تان نباشد، از رابطه کنار بکشید. مثلا، عدم سرمایه‌گذاری عاطفی دو طرفه، یکی از موارد شایع است.

عوامل پایان دهنده‌ یک رابطه‌ عاشقانه، عادات آزار دهنده‌ جزئی یا تنها یک اتفاق بدی که در آن رابطه رخ داده باشد و به سایر مسائل دیگر، مربوط نباشد، نیستند. در عوض آنها باید:

  • چیزی که برای شما ارزشمند است را تخریب کنند.
  • شرایطی که عشق‌ورزی را ممکن می‌کند، تضعیف نمایند.
  • به هر چیز اشتباهی در رابطه اشاره داشته باشد.

 

۶ راه اثبات نشانه های پایان رابطه‌ عاطفی

شرایط دشواری که نشان می‌دهد مسائل بسیار جدی‌تری در رابطه وجود دارند، خیلی زود خودشان را در رابطه نشان دهند. همانند علائم مسئله‌ای بسیار عمیق‌، این عوامل به ندرت ناگهان آشکار می‌شوند. توانایی بالقوه‌ خود را حفظ کنید تا به ابزاری برای تغییر مثبت، تبدیل شوید.

اگر احتمال می‌دهید که عوامل پایان دهنده‌ یک رابطه، در رابطه‌تان وجود دارد، در اینجا گام‌هایی را به شما می‌گوییم که با برداشتن این گام‌ها می‌توانید به اطمینان برسید:

 

۱» خودتان را بشناسید

سؤالات زیر را از خود بپرسید:

* آیا عواطف و احساساتی که من به این رابطه دارم، طبیعی هستند؟

*چه چیزی است که رسیدن به اطمینان را برایم سخت می‌کند؟

در مورد چیزهایی که واقعا خواهان‌شان هستید، با خود صادق و رو راست باشید نه اینکه خواهان چیزهایی باشید که فکر می‌کنید باید بخواهید.

 

۲» از مسائل شخصیتی خود آگاه باشید.

 

از مسائل شخصی خود آگاه باشید دختر ناراحت گوشی به دست

 

دکتر مارشال، چندین ویژگی شخصیتی را در مردان بر شمرده است اما به تجربه‌ من، این الگوها را می‌توان در هر کسی پیدا کرد.

آیا هیچ یک از این موارد به نظرتان آشنا می‌رسد؟

نمایشنامه نویس: این فرد بدون صحبت و مشورت با شما تعیین می‌کند که شما چه کسی باشید. احساس می‌کنید که درکتان نمی‌کند، درست مانند یکی از کاراکترهای نمایشنامه‌اش با شما رفتار می‌کند.

مثلا، شریک زندگی‌تان آنقدر نسبت به از دست دادن منافع شخصی خود ترس دارد که شما حاضر هستید هر کاری بکنید تا از گرفتن نقش‌های مشابه تکراری در نمایش‌نامه‌اش، اجتناب کنید.

فرد مسئول: چنین فردی، شرایط یا افرادی را که نمی‌تواند کنترل کند، تحمل نمی‌کند. این افراد شاید بسیار قابل اعتماد و به ظاهر دلسوز باشند اما در کنار آنها احساس خفگی خواهید کرد. آنها خود باید مبدأ همه‌ تجربیات باشند و در غیر این صورت افسردگی و ناراحتی ایجاد خواهند کرد.

فرد عاری از خطا: این فرد نمی‌تواند خود-بازتابی داشته باشد و به ندرت مسئولیت کارها و احساسات خود را بر عهده می‌گیرد. آنها بیش از حد دستاوردهایشان را ارزیابی می‌کنند و تأثیرشان بر اطرافیان‌شان را انکار می‌کنند.

فرد غیر قابل دسترس: این فرد، به لحاظ عاطفی محدود است و غالبا در بافت روابط صمیمی، از خود هیچ حرکتی نشان نمی‌دهد.

داشتن رفتارهای بچگانه به عنوان یک فرد بزرگسال: چنین فردی از مسئول بودن در قبال خودش دوری می‌کند. آنها می‌توانند به دنبال هیجان و لذت باشند اما با تنها بودن مشکل دارند و حرف و عمل‌شان با هم تناقض دارد.

 

۳» روبرو شدن با سردرگمی

از خود دو سؤال کلیدی بپرسید

۱ «خطوط قرمز و موارد غیر قابل بحث در رابطه برای من چه چیزهایی هستند؟» این چیزی است که باید در یک رابطه داشته باشید. خود را بخاطر خواستن آن قضاوت و سرزنش نکنید. چیزی که خواهانش هستید را بخواهید!

۲ «اگر چیزی تغییر نکند، آیا می‌توانم با آن زندگی کنم؟» اگر چیزی در آینده برایتان قابل قبول نیست، احتمالا همین حالا هم برایتان قابل قبول نیست.

 

۴» از سرزنش کردن خود دست بردارید.

به اعصاب خود مسلط باشید اما مسئولیت همه‌ی پویایی و انرژی این رابطه‌ی مشترک را به عهده نگیرید.

 

۵» خودتان را اثبات کنید.

احساسات و نیازهای خود را آشکار کنید. عوامل پایان دهنده‌ رابطه‌ عاطفی را توصیف کنید و با مثال‌های خاص برای شریک زندگی‌تان توضیح دهید که چه چیزهایی برای شما خط قرمز است.

به شریک زندگی‌تان فرصت واکنش و پاسخ دادن بدهید.

اجازه دهید که او هم راه حل‌های خود را مطرح کند. می‌توانید بپرسید: «چه کاری می‌توانی برای بهتر شدن این وضعیت انجام دهی؟» اما همه‌ کارها را خودتان انجام ندهید.

 

۶» اراده‌ کنار کشیدن از رابطه را داشته باشید.

 

اراده کنار کشیدن از رابطه را داشته باشید سوزاندن عکس عشقم

 

اگر شریک زندگی‌تان نمی‌تواند نسبت به چیزهایی که ارائه می‌کنید قدردانی کند یا آنها را در نظر بگیرد از خودتان بپرسید: «مایل هستم که چه مدت صبر کنم؟» یک محدودیت زمانی تعیین کنید و برنامه‌ای بچینید.

این کار آسانی نیست و می‌تواند دردناک باشد.

اما دکتر مارشال می‌گوید: «ضرر و زیان، قابل مذاکره است و اعتبار را می‌توان دوباره اصلاح کرد. اما زندگی را هرگز نمی‌توان دوباره زندگی کرد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که با فرد مناسب و درستی زندگی می‌کنید.

شما نیز ممکن است بپسندید….

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *