راه های ازدواج موفق و تمامی نکات مهمی که باید در این باره بدانید

تاریخ بروزرسانی :

۱۴۰۰/۰۶/۱۳

142 بازدید

0 نظر ثبت شده

راه های ازدواج موفق و تمامی نکات مهمی که باید در این باره بدانید

واقعا راه های ازدواج موفق چیست؟ چه راه و روشی برای موفق شدن در امر ازدواج وجود دارد؟ ازدواج یکی از مهمترین انتخاب های زندگی افراد است. البته، متاسفانه گاها این انتخاب مهم با چند سال زندگی و سپس تجربه تلخ جدایی همراه می شود. به همین علت، ما تصمیم گرفتیم در این مطلب شما را با راه های ازدواج موفق بیشتر آشنا کنیم. در واقع، ما در این مقاله به طور مفصل ۱۵ مهارت برای داشتن ازدواج موفق و عوامل ازدواج موفق را  به دقت بررسی می کنیم. با این مطلب همراه باشید تا پاسخ سوال  لازمه ازدواج موفق چیست؟ را دریابید.

 

۱۴ مهارت برای داشتن ازدواج موفق

حلقه ازدواج

هنگامی که شما در حال آماده سازی مراسم عروسی خود هستید، احتمالا بهترین لحظات زندگی خود را سپری می کنید. اما نباید فراموش کرد به اشتراک گذاری زندگی خود با شخص دیگری می تواند یک چالش بزرگ باشد، به خصوص اگر شما تجربه زیادی در برقراری روابط نداشته باشید. برای اینکه بتوانید به ازدواج موفق دست یابید نیازمند کار، تعهد و عشق است. بیایید در این قسمت با ۱۴ مهارت مهم و اصولی که جزء عوامل ازدواج موفق هستند، آشنا شویم:

 

۱» ارتباط سازنده برقرار کنید. | راه های ازدواج موفق

صحبت کردن با همسر یکی از بهترین راه های حفظ ازدواج سالم و موفق است. صادقانه درباره آنچه که احساس می کنید، با همسرتان صحبت کنید. البته حین صحبت با همسر خود مهربان و محترم باشید. بخشی از اصول ساختن ارتباط خوب، شنیدن اصولی و با دقت است.

در واقع، هنگامی که شما همسرتان را می شنوید  و با دقت به او گوش می دهید، خواسته ها و نیازهایش را درک می کنید. اغلب می توان ارتباطات قوی از طریق صحبت کردن در مورد مسائلی نظیر صورتحساب و بچه ها ساخت. البته، حتما باید درباره افکار و احساسات خود هم صحبت کنید. در غیر اینصورت، ساخت ارتباطات قوی کاری غیرممکن به نظر می رسد.

 

۲» اشتراک گذاری حس سپاسگزاری از  همسرتان

قدردانی همسران از یکدیگر، یکی از راه های ازدواج موفق است و باعث می شود شما بتوانید رابطه قوی با همسر خود بسازید. نشان دادن قدردانی خود به همسرتان باعث می شود شریک شما بسیاری از کارها و وظایف مهم زندگی همچون آشپزی کردن، انجام تکالیف و یا خرید مواد غذایی را به تنهایی انجام دهد. کافیست شما هر شب دقایقی را به همسرتان اختصاص داده و از او صادقانه بابت وظایفی که برعهده گرفته، حسی که در شما ایجاد می کند و بودنش تشکر کنید.

 

۳» ساعاتی در شبانه روز را به بودن کنار هم به عنوان یک زن و شوهر اختصاص دهید.

این کار اوایل زندگی آسان است اما هر چه زندگی مشترکتان پیش می رود و خانواده تان بزرگتر می شود، سخت تر و یا حتی غیرممکن می شود. به دوش کشیدن مسئولیت های کاری و خانوادگی، می تواند باعث فراموش کردن احساسات عاطفی و عاشقانه شما شود.

اما یکی از شرط های لازم زندگی مشترک سالم و موفق عدم از دست دادن لحظات رمانتیک است. تاریخ های ویژه را برای قرار شام برنامه ریزی کنید. این زمان را می توانید در رستوران و یا داخل خانه سپری کنید. اگر فرزندانی دارید، ساعاتی در روز و روزهایی در ماه از آن ها فاصله گرفته و به زندگی عاشقانه خود برسید. به این ترتیب، می توانید در آرامش صحبت کرده و از بودن یکدیگر لذت ببرید.

 

۴» زمانی را به انجام کارهای لذت بخش شخصی خود اختصاص دهید.

اگر برایتان سوال است چطور یک ازدواج موفق داشته باشیم؟ با این بخش همراه باشید. گرچه ممکن است این مورد برایتان شوکه کننده باشد. به همان اندازه که شما به زمانی برای سپری کردن با همسرتان نیاز دارید به زمانی برای خودتان هم نیازمند هستید.

هر شخص نیاز به زمانی برای شارژ شدن، فکر کردن و لذت بردن از منافع شخصی خود دارد. گاهی بعضی از افراد این زمان را پس از ازدواج از خود دریغ می کنند که این مسئله می تواند باعث ایجاد  مشکلاتی در رابطه مشترک زوجین شود.

این روش یکی از راه های ازدواج موفق است. مخصوصا اگر در خانه خود فرزندانی دارید حتما زمانی را به خود اختصاص دهید. با دوستان خود بیرون بروید، در باشگاه و یا کلاس جدیدی ثبت نام کنید.  یک کار داوطلبانه انجام دهید. مدیتیشن کنید. فیلم و سریال تماشا کنید. زمانی را به پیاده روی اختصاص دهید.

به ماساژ بروید و یا هر آنچه که دوست دارید را انجام دهید. هنگامی که شما زمانی برای لذت بردن از تنهایی به خود اختصاص می دهید روابط قوی تر و محکم تری با همسرتان ساخته و از لحظات زندگی مشترک خود بیشتر لذت می برید.

۵» اینکه گاها با همسرتان مخالف باشید را امری طبیعی بدانید.

درک این مسئله که نیازی نیست شما درباره همه چیز با همسرتان هم رای و  موافق باشید، به شما کمک می کند تا  در حین بروز اختلافات منصفانه و محترمانه برخورد کنید. گوش دادن به نقطه نظر همسرتان در آرامش، درک او و عدم عصبانیت از او باعث می شود کمتر درباره همسرتان ناراحت، عصبانی و یا ناامید شوید. اگر نیاز دارید، زمانی از او دور شوید این کار را انجام دهید تا دوباره آرام شده و سپس در مورد مشکلات با یکدیگر صحبت کنید.

 

۶» از دیگر عوامل ازدواج موفق ایجاد اعتماد متقابل است.

درمانگر و پژوهشگر زوجین جان گوتمن، متوجه شده که انتقاد، تحقیر، دفاع، و سنگسار تهدید جدی برای ازدواج است. بیشتر زوجین در این فعالیت های مخرب شرکت می کنند، به همین علت احتمال بیشتری برای طلاق و یا جدایی آن ها  وجود دارد. دهه ها تحقیق و کار با زوج ها نشان داده است که همسرانی که با یکدیگر صحبت می کنند حس اعتماد بیشتری از هم دارند و بدون خصومت با یکدیگر مسئولیت اقدامات خود را بر عهده می گیرند. به همین علت،  احتمال اینکه این زوجین سریع تر به خواسته های یکدیگر پاسخ دهند بیشتر است.

 

۷» یاد بگیرید که ببخشید.

راه های ازدواج موفق ازدواج عاشقانه

حالا که با برخی از راه های ازدواج موفق آشنا شده اید، بیایید با مزایای بخشش زوجین در مقابل یکدیگر آشنا شویم. در زندگی، همه انسان ها اشتباه می کنند. همسر شما نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است با این کار به احساسات شما آسیب برساند.

یا  کاری انجام دهد که باعث ناراحتی شما شود، یا حتی  ممکن است شما را عصبانی کنید. اما مسئله ای که از اهمیت زیادی برخوردار است نحوه واکنش شما به کنش همسرتان است. اینکه شما بتوانید با احساسات خود مقابله کنید، اجازه دهید آن ها کنار بروند و به حرکت ادامه دهید، بسیار مهم است. شما باید آموخته باشید گذشته، گذشته است. به یاد داشته باشید، شما باید در مقابل همسرتان، خانواده تان و زندگی ای که با هم ساخته اید، متعهد هستید. از یکدیگر حمایت کنید و سعی در بهبود رابطه خود داشته باشید.

 

۸» شادترین زوج ها حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی دارند.

نکته مهم بعدی از جمله عوامل ازدواج موفق رابطه جنسی شما و همسرتان است. زوج های خوشحال و خوشبخت، با در نظر نداشتن مسئله مدت زمان ازدواجشان، تمایل به برقراری رابطه جنسی حداقل یک بار در هفته دارند. براساس تحقیقات انجام شده زوج هایی که یک بار در هفته رابطه جنسی دارند در مقایسه با زوج های دیگر شادتر هستند. براساس، این یافته ها هر چه تعداد و کیفیت رابطه جنسی بیشتر باشد اتصال و صمیمیت زوجین نیز افزایش پیدا می کند. البته، اگر علاقه مند به برقراری رابطه جنسی هر روزه هستید، مشکلی وجود ندارد به شرط اینکه خود را مجبور به این کار نکنید.

 

۹» زوج هایی که با هم غذا می خورند، زندگی مشترک موفق تر و شادتری دارند.

اینکه زوجین زمان های باکیفیتی را در طول روز به خوردن غذا یا نوشیدن چای و قهوه با یکدیگر اختصاص دهند، به ارتقای سطح زندگی آن ها کمک کرده و یکی از راه های ازدواج موفق است. براساس، تحقیق منتشر شده در نشریه Gerontology B نشان داده شده زوج هایی که عادت های غذایی و نوشیدنی مشابه ای دارند شادتر هستند.

این تحقیقات در برگیرنده حدود ۴،۸۶۴ نفر از شرکت کنندگان متاهل بوده است. در واقع، زن و شوهری که سه بار در روز در کنار یکدیگر غذا خورده و یا کنار یکدیگر چای و قهوه مصرف می کنند، زمان بیشتری را به با هم بودن اختصاص می دهند و شادتر هستند.

 

۱۰» زوج هایی که کمتر دغدغه مالی دارند، در زندگی خود رضایت بیشتری دارند.

حالا که کنجکاو هستید بدانید اصول کلیدی و مهم لازمه ازدواج موفق چیست؟ باید گفت یکی از این اصول دغدغه مالی کمتر است. با توجه به تحقیقات انجام شده بر حدود ۱،۳۱۰ نفر از زوجین متاهل در مجله مسائل خانوادگی و اقتصادی بیان شده که مادی گرایی (تعریف شده به عنوان ارزش گذاری بالا برای پول و اموال) با رضایت زناشویی پایین ارتباط مستقیمی دارد.

البته، قبلا تحقیقات و مطالعات فراوانی اظهار کرده بودند که پول یکی از دلایل اصلی ناراحتی و مشکلات زوج ها و علت اصلی طلاق است. هنگامی که زوج ها به تمرکز کمتر در امور مالی می پردازند، بیشتر بر یکدیگر و روابط خود تمرکز می کنند.

از دیگر اصول موفقیت روابط مشترک زوجین و ازدواج موفق، گذر از سختی از طریق مکالمه است.

جان گوتمن، بر ۱۳۰ زوج در نیویورک تحقیقاتی انجام داده بود. او متوجه شد هنگامی که زوجین برای پر کردن پرسشنامه دعوت شده و سپس در این حین آن ها با یکدیگر اختلاف نظر پیدا کرده بودند. اما توانسته بودند پس از ۱۵ دقیقه بحث اختلافات را کنار بگذارند، شادتر و موفق تر در زندگی عمل کرده اند.

او متوجه شد زوج هایی که در چند دقیقه اول تحت تاثیر عوامل منفی قرار گرفتند و توانستند آن عوامل را از بین ببرند. بعدا در زندگی مشترک خود شادتر و موفق تر بوده اند. در واقع، اگر یک زن و شوهر به بحث و گفتگو های سخت با همدلی و مهربانی بپردازند، احتمال اینکه ازدواج آن ها به سرانجام خوبی برسد، افزایش پیدا می کند.

 

۱۱» حمایت از همسر با مهربانی است.

از دیگر راه های ازدواج موفق می توان به حمایت مشتاقانه در شرایط سخت و آسان از همسر اشاره کرد. حالا که به دوزادهمین مهارت از ۱۴ مهارت برای داشتن ازدواج موفق رسیده ایم، بد نیست بدانید حمایت  از یکدیگر تاثیر مثبتی بر زندگی زوج ها دارد.

در یک مطالعه منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی، پروفسور روانشناسی Shelly Gable چهار نوع اصول رفتاری زوجین را طبقه بندی کرده اند. براساس، این تحقیقات زوجین به چهار مدل: سازنده فعال (ویژگی شخصیتی مشتاق، حمایتگر، علاقه مند)، سازنده منفعل (نسبتا مثبت اما کمی علاقه مند) مخرب منفعل (بدون علاقه و تغییر موضوع)، و مخرب فعال (ناسازگاری یا همراه با چالش فراوان) دسته بندی شده اند. همانطور که متوجه شده اید حمایتگر بودن زوجین، آن ها را در گروه سازنده فعال قرار داده است.

 

۱۲» از کلماتی نظیر “متشکرم” و “ما” استفاده کنید.

دو کلمه “متشکرم” و “ما” تاثیرات مثبت زیادی در روابط زوجین دارند. حتما از آن ها در روابط خود استفاده کنید. با توجه به تحقیقات انجام گرفته در سال ۲۰۰۷، محققان دانشگاه آریزونا از شرکای متاهل و همکاران دانشجوی مزدوج خود خواستند از کارهای همسر خود تشکر کنند.

در حالی که اکثر آن ها گفته بودند از همسران خود متشکر هستند، اما هرگز این حس را بر زبان نیاورده بودند. به همین علت، با فرض اینکه همسرشان می داند از همسر خود تشکر کردند. به این ترتیب، روابط آن ها قوی تر شده و زندگی شادتری را سپری کردند.

کلمه ساده دیگری که می تواند لذت بخش باشد، ما است. در یک تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۰۹ استفاده از کلمه ما خشم، عصبانیت، اختلافات را کمتر کرده و منجر به کاهش سطح استرس فیزیولوژیکی زوجین در  طول دعوا و مشاجره می شود.

 

 ۱۳» یکدیگر را تحقیر و یا سرزنش نکنید.

یکی دیگر از موارد راه های ازدواج موفق، عدم سرزنش یکدیگر است. یک محقق متوجه شده است که برخی از ازدواج ها در واقع باعث رشد رفتارهای منفی می شوند. هنگامی که زوجین با مشکلات جدی مواجه هستند، بهترین راه برای داشتن یک ازدواج شاد و موفق را سرزنش یکدیگر و یا تغییر همسر خود می دانند. با توجه به گفته محققان اگر زوجین سعی در ساخت رابطه مثبت داشته باشند  و رفتارهای مثبت را تمرین کنند، روابط آن ها در طول زمان بهتر می شود.

در ضمن، شواهدی وجود دارد که سرزنش و به کار بردن اصطلاحات و کلمات منفی را برای زوجین عامل شکست آن ها در روابطشان می داند. انتقاد زوجین از یکدیگر امری طبیعی است اما سرزنش و تحقیر مناسب و درست نیست. پس حتما اطلاعاتی درباره روش های انتقاد اصولی کسب کنید.

 

۱۴» روی ازدواجتان کار کنید.

عشق می تواند آغازگر یک رابطه جدی و موفق باشد اما شما نیازمند کار بر خود و رابطه تان با همسرتان هستید. در تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۰۹ بر مجله بررسی روانشناسی عمومی، محققان بیش از ۶۰۰۰ نفر را تجزیه و تحلیل کرده اند.

این تحقیقات بر روابط و ازدواج های جدید که حداقل ۲۰ سال طول کشیده انجام گرفته است. تعداد زیادی از زوجین با هم اختلاف نظر و مشکل داشته اند اما هنوز هم زوج هایی که عاشقانه یکدیگر را دوست داشتند، وجود دارند.

هر چند محققان بین این دو گروه زوج تحقیقات انجام داده بودند، متوجه شدند که تحمل، بردباری، صبور و مهربانی باعث حفاظت از عشق اولیه شده است. کلید و لازمه ازدواج موفق چیست؟ کار بر ازدواج و رابطه، این کلید است. تحقیقات پیشنهاد کرده است که زوج ها زمان هایی را واقعا صرف رابطه خود با یکدیگر کنند.

حالا که با ۱۴ مهارت برای داشتن ازدواج موفق و راه های ازدواج موفق آشنا شده اید، بیایید با نکاتی برای داشتن ازدواج موفق آشنا شویم.

 

نکاتی برای داشتن ازدواج موفق

راه های ازدواج موفق جشن عروسی

از جمله نکات مهمی که زوجین برای داشتن ادواج موفق باید در نظر داشته باشند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

انجام کارها با یکدیگر و در کنار هم | راه های ازدواج موفق

هنگامی که زوج ها با هم وقت سپری می کنند و تفریحات مشابه ای دارند، رابطه قوی تری ساخته و شادتر زندگی می کنند. صرف زمان با یکدیگر برای خرید، صرف ناهار، رفتن به سینما، پیاده روی، شنا، مشارکت در جلسات مختلف تفریحی یا مسابقات و… باعث نزدیک تر شدن زوجین به یکدیگر و افزایش شناختشان از هم می شود.

 

نزدیک بودن از لحاظ فیزیکی | راه های ازدواج موفق

این برای یک زن و شوهر مهم است که از لحاظ جسمی نزدیک باشند. این نزدیکی می تواند شامل برقراری تماس چشمی، نگه داشتن دست یکدیگر، در آغوش کشیدن یکدیگر، نشستن نزدیک به هم، ماساژ یکدیگر و حتی برقراری رابطه جنسی باشد. نزدیکی فیزیکی باعث افزایش صمیمیت یک زن و شوهر می شود.

 

نزدیک بودن از لحاظ عاطفی

نزدیک شدن عاطفی به زوج ها کمک می کند تا بتوانند به طور عمیق تر یکدیگر را شناخته و درک کنند. این مسئله باعث افزایش هم همدلی و درک زوجین می شود. این مسئله شامل گشوده بودن زوجین درباره احساسات، افکار، باورها، ارزش ها، امید، نگرانی، ترس، آرزوها و جاه طلبی ها است. گوش دادن به همسر و صحبت با او به افزایش نزدیکی عاطفی منجر می شود.

 

نزدیک بودن از لحاظ جنسی

برقراری رابطه جنسی از راه های ازدواج موفق و پایدار است. به همین علت، این مسئله که زوج ها چندین بار در هفته با یکدیگر رابطه جنسی برقرار کنند از اهمیت زیادی برخوردار است. حتی اگر رابطه جنسی خوب و ایده آلی با همسر خود ندارید سعی کنید با او رابطه برقرار کنید.

شما می توانید از سکس تراپ برای تغییر یا بهبود رابطه تان کمک بگیرید. براساس، یک تحقیق انجام شده رابطه جنسی با افزایش سن بهتر می شود. همچنین، براساس نظرسنجی منتشر شده در شماره ۲۰۰۶ مجله Bju International، مردان در سن ۵۰ سالگی لذت بیشتری از زندگی جنسی خود در مقایسه با مردان در ۳۰ سالگی و یا ۴۰ سالگی می برند. میزان رضایت مردان در دهه ۵۰ آن ها مشابه میزان رضایت آن ها در سن ۲۰ تا ۲۹ سالگی است. به همین علت، هرگز از برقراری رابطه جنسی با همسر خود کوتاهی نکنید.

 

ساخت رابطه نزدیک با فامیل و خانواده همسر | راه های ازدواج موفق

در ابتدا، سعی کنید دور از اعضای خانواده خود و همسرتان زندگی کنید. پس از دستیابی به این هدف سعی کنید روابط نزدیک و پویا با اعضای خانواده همسرتان، دوستان و نزدیکان او بسازید. به این ترتیب، شما هم از زمانی که او در کنار اعضای خانواده خود سپری می کند، لذت می برید. در ضمن، همسرتان متوجه تلاش شما برای ساخت رابطه نزدیک می شود و از شما بابت این تلاش قدردانی می کند.

 

آماده سازی ذهن و جسمی  زیبا برای همسرتان

متاسفانه یکی از مشکلاتی که برخی زوجین پس از ازدواج با آن مواجه می شوند فراموش کردن مراقبت از خود است. اگر شما قبل از ازدواج ورزش می کردید. از عطر و ادکلن استفاده می کردید و یا زمانی را به مدیتیشن و یوگا با هدف افزایش آرامش زندگیتان اختصاص می داده اید، حتما این کارها را پس از ازدواج هم انجام دهید. مراقبت شما از جسم و روحتان باعث می شود همسرتان تمایل بیشتری برای سپری کردن وقت با شما داشته باشد. در واقع، این روش یکی از راه های ازدواج موفق و دراز مدت است.

 

افزایش اطلاعات درباره روابط موفق رمانتیک

هنگامی که همسران اطلاعات خود را در رابطه با اینکه  چطور یک ازدواج موفق داشته باشیم؟ و یا لازمه ازدواج موفق چیست؟ افزایش می دهند، بهتر می توانند همسران خود را درک کنند. مطالعه کتاب های زوج درمانی، شرکت در سمینارها، کمک گرفتن از مشاور همگی می توانند به ساخت یک ادواج موفق و پایدار کمک کنند.  یکی از محبوب ترین کتاب ها در حوزه زوج درمانی و ساخت روابط قوی با همسر کتاب چگونه رابطه جادویی خلق کنیم آریل و شایا کین است. این کتاب سه نکته کاربردی و اصولی در رابطه با خلق رابطه عاطفی و زندگی مشترک موفق را با زوج ها در میان می گذارد. فهرست مطالب این کتاب شامل خلق پایگاهی برای رابطه ای جادویی و جذاب، اصول و روش های تحول و تغییر فوری، کشف دی ان آی روابط شما و شناسایی اهداف رابطه شما است. اگر در پی ساخت رابطه ای جادویی هستید، حتما این کتاب را با همسر خود مطالعه کنید.

 

جمع بندی راه های ازدواج موفق

در انتها امیدواریم این مقاله نکات جالب و کاربردی درباره راه های ازدواج موفق به شما ارائه کرده باشد. علاوه بر این، حتما از نکاتی که در بخش ۱۴ مهارت برای داشتن ازدواج موفق ذکر شده استفاده کنید تا بتوانید رابطه ای شاد، سالم و پایدار با همسر خود بسازید. فراموش نکنید، هدف از ازدواج رشد شخصی و افزایش کیفیت زندگی شما در وهله اول است. پس با دقت در انتخاب شریک زندگی خود و پیشبرد اصول درست انتخاب همسر زندگی ای شاد و خوشبخت کنار هم بسازید.

 

***

اگر می‌خوای بدونی راز ازدواج موفق چیه و چی لازم هست تا ازدواجت شاد، موفق و بدون بحث و جدل باشه؛ اگر می‌خوای عناصر تباه کننده یک ازدواج رو شناسایی کنی و ازشون دوری کنی؛ حتما کتاب “چگونه رابطه جادویی خلق کنیم” نوشته آریل و شایا کین رو مطالعه کن. این کتاب:

✓ اصول تحول فوری به همراه تمرینات کاربردی آموزش میده

✓ عوامل تفرقه در ازدواج رو بهت یاد میده

✓ یاد میده چطوری چرخه روابط ناموفق رو بشکنی

با کلیک روی تصویر زیر، وارد صفحه کتاب شو و با مطالعه‌ این کتاب، به جمع دانشجویان تحول آفرین بپیوند!

کتاب چگونه رابطه جادویی خلق کنیم

 

اشتراک گذاری

مژگان امیر یوسفی

مژگان امیریوسفی هستم، عاشق کتاب خوندم و فکر میکنم همین موضوع باعث شده عاشق نوشتن هم باشم. امیدوارم از خوندن مطالب من لذت ببرین.

دیدگاهی بنویسید

3 سمینار فوق العاده برای دستیابی به قانون های طلایی موفقیت، حفظ روحیه در شرایط سخت و رسیدن به هرچیزی که در زندگی می خواهی.