ارتعاش شکرگزاری چیست {۵ روش طلایی سپاسگزاری از خداوند}

تاریخ بروزرسانی :

۱۴۰۰/۰۵/۱۹

156 بازدید

0 نظر ثبت شده

ارتعاش شکرگزاری چیست {۵ روش طلایی سپاسگزاری از خداوند}

ارتعاش شکرگزاری چیست؟ ارتعاش شکرگزاری یکی از برترین و قدرتمندترین فرکانس‌های ارتعاشی در جهان هستی است. خداوند در تمام کتب آسمانی خود وعده داده است که به شکرگزاران بیش از آن چه تصور کنند، پاداش می‌دهد. شکرگزاری در زندگی اکثر افراد موفق نیز وجود دارد. آن‌ها این ارتعاش را به عنوان یک قانون در زندگی خود به صورت ثابت رعایت می‌کنند.

اپرای وینفری یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین زنان جهان، اولین و مهم‌ترین قانون موفقیت خود را اصل شکرگزاری می‌داند. بسیاری دیگر از افراد موفق نیز عنوان کرده‌اند که روزانه در زندگی خود برنامه مشخص و جملاتی مشخص برای شکرگزاری از خداوند و سایر انسان‌ها دارند. همچنین بعضی از کشورهای مطرح مانند آمریکا با آگاهی از تأثیر بالای سپاسگزاری، روزی مشخص را  تحت عنوان «روز شکرگزاری» برای این کار تعطیل سراسری اعلام می‌کنند.

ارتعاش شکرگزاری

در این مطلب قصد داریم تا پرده از تأثیرگذاری فوق‌العاده قانون شکرگزاری برداریم. برای اثبات بّعد معنوی و بّعد تجربی تأثیر ارتعاش فوق، از کتب آسمانی و تجربه زندگی افراد موفق کمک خواهیم گرفت. همچنین دستورالعمل‌ها و راهکارهایی مهم، درباره نحوه شکرگزاری از خداوند در این مقاله بیان خواهد شد.

 

شکرگزاری چیست؟ بابت چه چیز باید سپاسگزار باشیم؟

شکرگزاری در زبان فارسی که با واژه Thanksgiving در زبان انگلیسی شناخته می‌شود، از دو جزء مجزای «شکر» و «گزاردن» ایجاد شده است. قسمت اول به معنای سپاس و تشکر و قسمت دوم به معنای به جای آوردن است. بنابراین در لغت “شکرگزاری” یعنی “سپاس به جای آوردن”.

اما سپاس و تشکر به ازای چه چیزی به جا آورده می‌شود؟ قطعا هر انسانی برای سپاسگزاری از یک انسان دیگر، دلیلی دارد.

ارتعاش شکرگزاری در واقع وسیله‌ای برای تشکر از خدای بزرگ و خشنودی او بابت ارزش و بهای بسیار زیادی است که در میان تمام مخلوقات خود به بشر داده است. البته این قانون علاوه بر خشنودی پروردگار، تأثیرات زیادی نیز در وضعیت مادی و زندگی دنیوی خواهد داشت که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
شاید یک لبخند، مقداری پول، حل یک مشکل و یا حتی همدردی با یک شخص، دلیلی برای تشکر از او باشد. در رابطه انسان و خداوند نیز دقیقا همین گونه است.

یعنی بشر خداوند را در ازای نعمت‌ها و برکات بی‌شماری که به او داده است، سپاس می‌گوید. نعمت‌هایی که بسیاری متوجه حضور آن‌ها نیستند تا زمانی که فقدان آن‌ها را احساس کنند. مثل سلامتی که از بدو تولد به اکثر انسان‌ها داده می‌شود، یک نعمت بسیار بسیار بزرگ است.

درک بعضی نعمات فقط برای افرادی که حسرت آن را دارند، ممکن است. مثلا همین نعمت سلامتی را بیماران گرفتار در بیمارستان‌ها و محروم از انواع خوردنی‌ها یا فعالیت‌ها به خوبی درک می‌کنند. اما برای کسانی که این نعمت را مداوم در زندگی خود داشته‌اند، کمتر کسی قادر به درک نعمت و شکرگزاری از خداوند است.

 

قدرت شکرگزاری؛ معجزه‌ای که با سپاسگزاری رخ می‌دهد!

شاید در بسیاری از همایش‌های داخلی و خارجی دیده باشید که گفته می‌شود شکرگزاری قدرت فراوانی دارد. بسیار از افراد موفق اصلی‌ترین دلیل پیشرفت خود را معجزه سپاسگزاری می‌دانند. این امر تنها محدود به پیشوایان مذهبی نیست و در زندگی اکثر افراد موفق جهان به وضوح دیده می‌شود. این چه قدرتی است که انسان‌های موفق با هر دین و مذهبی را تشویق به شکرگزاری می‌کند؟

ارتعاش شکرگزاری به گفته افراد موفقی چون استیو هاروی خود باعث قرارگرفتن انسان در مسیر سعادت مادی و معنوی می‌شود. یعنی علاوه بر اینکه بشر در سطح بالایی از انرژی، معنویت و ارتعاش قرار می‌گیرد، منافع دنیوی فراوانی را نیز تجربه خواهد کرد. در کتب آسمانی نیز خداوند به طور مستقیم به این موضوع اشاره کرده است که سپاسگزاری، به نعمت‌ها و برکت زندگی انسان می‌افزاید. از سوی دیگر کفران نعمت باعث کاهش و کمبود امکانات و ضعف مالی خواهد شد.

حتی در گفته‌های فرستادگان الهی نیز چنین مفهومی بارها یادآوری شده است. شکرگزاری به گفته فرستادگان خداوند می‌تواند گنجی باشد که هر فقیری را از پول و دنیا بی‌نیاز کند و هر بی‌نیازی را توانمندتر سازد. این به معنای تأثیر همگانی شکرگزاری بر روی فقیر و پولدار است و همه می‌توانند از آن به عنوان یک اصل بهره مادی ببرند.

سپاسگزاری از خداوند

فواید و معجزه شکرگزاری؛ ۱۰ اثر مادی و معنوی سپاسگزاری از خداوند

۱. شکرگزاری می‌تواند هر انسانی را به این درک برساند که اگر به جایی رسیده است به خاطر خداوند و خواست او بوده است نه صرفا تلاش یا خواست انسان! این درک، خود، باعث خشنودی عمیق خداوند و رضایت او از ما می‌شود. همچنین با چنین درکی، دیگر توجهی به نعمات نخواهیم داشت و تنها منشأ ارسال این نعمت‌ها را خواهیم دید.

طبیعی است که چنین شخصی در صورت از دست دادن نعمتی، منتظر نعمات بعدی و برتر می‌ماند. زیرا می‌داند خداوندی که از تمام موجودات برتر و مهربان‌تر است، نعمت بهتری برای او فرو می‌فرستد.

۲. خشنودی خداوند از سپاسگزاری انسان منجر به ارسال بیشتر نعمت‌ها و برکات از سوی او خواهد شد. زیرا او کار هیچ بنده‌ای را بدون پاداش نخواهد گذاشت. بنابراین به طور طبیعی پس از شکرگزاری قلبی و درونی، خداوند نعمات بیشتر و بزرگتری به انسان ارزانی خواهد داشت.

۳. چشم معنوی هر انسانی با سپاسگزاری و مشاهده نعمت‌های خداوند در زندگی باز می‌شود. پس از بازشدن چشمان شما، به درکی بالا از وجود خداوند خواهید رسید و همواره خود را تحت محافظت و قدرت او احساس خواهید کرد. ایمان شما با این کار تقویت شده و در شرایط سخت هرگز ناامید و تضعیف نخواهید شد.

۴. ارتعاش شکرگزاری، ما را در مسیر خواست خداوند قرار می‌دهد. بسیاری از انسان‌های باایمان، خود را همواره در مسیر خواست پروردگار خود می‌بینند. این یعنی هرچه سخت و آسان برای آن‌ها پیش بیاید، خواست خداوند است و رشد و پیشرفت دقیقا در همان خواست او است. شکرگزاری تحت هر شرایط آسان و سختی نشان‌دهنده قرارگرفتن در مسیر خواست خداوند است.

۵. آرامش، نتیجه طبیعی قدردانی از خداوند در زندگی است. نعمت‌های خود را به صورت روزانه سعی کنید که بشمارید. می‌بینید که هر روز چشمتان بیشتر باز می‌شود و نعمت‌های بیشتری می‌بینید. نکته اینجاست که هیچ انسانی آنچنان که شایسته خداوند و رحمت او بر بندگان است، نخواهد توانست شکر به جای آورد.

اما همین مشاهده نعمت‌ها در اطراف خود، یک آرامش روحی و قلبی به شما خواهد داد. شما خود را تحت حمایت قدرتی خواهید دید که وجودی برتر از او در کل جهان هستی وجود نخواهد داشت. بنابراین تحت هر شرایطی خیالتان راحت است.

۶. بازگشت به سوی خداوند، دیگر تأثیر فوق‌العاده قدردانی از او و نعمت‌هایش است. فرد سپاسگزار، همواره در سختی و راحتی وجود خداوند را حس می‌کند و به یاد اوست. این یعنی فرد به پروردگار نزدیک‌تر می‌شود و قدرت معنوی بالاتری دریافت خواهد کرد.

۷. رضایت از زندگی، نتیجه دیگری است که شکرگزاری به شما هدیه خواهد داد. همواره به یاد داشته باشید که اگر انسانی به ارتعاش شکرگزاری بی‌اعتنا باشد و قدر دارایی‌های فعلی خود را نداند، با داشتن چندین برابر آن هم قدردان نخواهد بود و رضایت نخواهد داشت.

اما در طرف مقابل فردی که راضی از نعمات فعلی و سپاسگزار از آن‌ها است، با داشتن نعمت‌های فراوان‌تر نیز رضایت قلبی از زندگی و خداوند خواهد داشت. بنابراین چنین شخصی لیاقت بیشتری دارد و نعمت‌های بزرگتری برای او در نظر گرفته می‌شود.

۸. شادی، نشاط و لذت‌بردن از زندگی نتیجه طبیعی رضایت و سپاسگزاری است. زمانی که یک انسان در اثر رضایت و خشنودی از خداوند و سپاسگزاری از نعمت‌های او ایمان قوی داشته باشد، قطعا از زندگی لذت بیشتری خواهد برد. همچنین این دسته از افراد همگی نشاط بیشتری دارند. یکی از ویژگی‌های مهم و بارز چنین انسان‌هایی، خنده همیشگی آن‌ها بر لب است.

۹. حسادت با سپاسگزاری از خداوند از بین خواهد رفت. حسادت یکی از بدترین صفات اخلاقی در هر انسان است. اما شما هرگز نمی‌توانید یک فرد با ارتعاش شکرگزاری قدرتمند پیدا کنید که مدام خود را با بقیه مقایسه کند و به آن‌ها حسادت کند! زیرا این افراد می‌دانند که خداوند به هر فردی بیشتر از آن‌چه لیاقت دارد، عطا خواهد کرد.

همچنین آن‌ها می‌دانند که دنیا در گردش است و خداوند در زندگی پستی و بلندی‌های متعدد قرار می‌دهد. نکته مهم این است که در این گذرگاه‌ها، همچنان شکرگزار و رضایت‌مند باقی بمانیم. این امر باعث می‌شود تا مقایسه با دیگران در افراد کمرنگ شود و در نتیجه صفت زشت حسادت از وجود آن‌ها پاک شود.

۱۰. قدردانی از خداوند شما را در لحظه حال، زنده می‌کند. لحظه حال سخاوتمندترین و برترین لحظات است که زندگی شما را می‌سازد. افراد شکرگزار در حال زندگی می‌کنند و بدون توجه به آینده یا گذشته، سعی می‌کنند بهترین استفاده را از لحظه حال ببرند. آن‌ها هر روز را به عنوان یک هدیه می‌بینند که خداوند به آن‌ها داده است و سعی می‌کنند بهترین استفاده را از آن ببرند.

 

شکرگزاری از خداوند در قرآن؛ وعده الهی برای افراد سپاسگزار چیست؟

شکرگزاری از نظر خداوند مراتب و مراحلی دارد. او وعده داده است که هر فردی که واقعا در عمل شکرگزار نعمت‌های او باشد، قطعا بر آن‌ها می‌افزاید و هر فردی که قدردان نعمت نباشد، آن‌ها را از دست خواهد داد. در قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان بارها به این موضوع اشاره شده است. همچنین نکاتی در این آیات در خصوص نحوه شکرگزاری و مصادیق سپاسگزاری از خداوند بیان شده است که به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

در آیه ۱۴۷ سوره نساء بیان شده است که اگر شکر خداوند را به جای بیاورید و به او ایمان آورید، از عذاب او مصون خواهید بود. این بدان معناست که افراد سپاسگزار در دنیای پس از مرگ نیز شرایط مناسبی خواهند داشت. همچنین این آیه به صورت غیرمستقیم افراد سپاسگزار و با ایمان را جدای از گناهکاران و بدکاران می‌داند.

همچنین در آیه ۱۲ سوره لقمان بیان شده است که اگر فردی سپاسگزار باشد، سودی به خداوند نمی‌رساند و منافع آن تنها برای خود اوست. همچنین از سوی دیگر اگر کسی کفران کند، ضرر و زیانی به پروردگار نمی‌رساند. مفهوم کلی این آیه منفعت یا ضرر شکرگزاری یا عدم قدردانی از خداوند است که تنها متوجه شخص است. زیرا خداوند از سپاس یا کفران انسان بی‌نیاز است. اما در قسمتی از آیه اشاره شده است که شکرگزاری منافعی برای شخص خواهد داشت.

به زندگی افراد ناسپاسی که همواره در حال انتقاد از خداوند و زمین و زمان هستند، خوب نگاه کنید. این افراد همواره در هر شرایطی در سراشیبی سقوط از نظر وضعیت روحی، مادی و جسمانی هستند. در خانواده‌های این چنینی عموما خبری از آسایش و آرامش نیست!

نحوه سپاسگزاری از خداوند

چطور شکرگزاری کنیم؟

حال پس از درک منافع و اهمیت شکرگزاری، سؤال اینجاست که چگونه باید سپاسگزاری کنیم؟

فرض کنید شما در یک بیابان بی آب و علف گیر کرده‌اید. سوخت خودروی شما به اتمام رسیده است و نمی‌توانید از جای خود حرکت کنید. هوا هم شدیدا گرم و خشک است. در چنین شرایطی شما ممکن است با کسی تماس بگیرید یا خودروی در حال عبوری را با اشاره خود متوقف کنید.

حالت اول را در نظر بگیرید. با یکی از اقوامتان تماس می‌گیرید و او حاضر می‌شود به شما در آن شرایط کمک کند و در کنار شما باشد. پس از خروج از بحران چگونه از او قدردانی می‌کنید؟ آیا تنها به گفتن یک جمله «از شما سپاسگزارم» بسنده می‌کنید؟ یا سعی می‌کنید تنها با یک تعارف به شام، آن هم نه از ته دل، سپاسگزاری کنید؟ ارتعاش شکرگزاری تنها محدود به زبان نمی‌شود!

شکرگزاری اگر از ته دل باشد، به معنای تلاش تا حد توان برای جبران لطف طرف مقابل و برآورده ساختن نیازها یا خواست اوست. شکرگزاری زبانی، تنها یک مرحله اولیه و ساده است که فقط در حالتی کفایت می‌کند که شما توانی برای جبران ندارید. حتی جملاتی که برای قدردانی در چنین شرایطی استفاده می‌کنید نیز باید محترمانه و در حد اعلای احترام باشند.

 

قدردان واسطه‌ های خداوند و زحمت آن‌ها باشید!

قدردانی و سپاسگزاری مراتب و درجات مختلفی دارد. در مورد خداوند، این قدردانی باید در بالاترین درجه و مرحله خود باشد. زیرا او بی‌منت به بندگان خود می‌بخشد و توقع و نیازی به بازگشت و جبران هم ندارد. تنها درخواست او این است که انسان قدرشناسی باشیم. این قدرشناسی فقط با بیان جملاتی در زبان نیست و ابعاد اجرایی دارد.

خداوند در آیات متعددی به صراحت بیان کرده است که انسان‌ها باید سپاسگزار یکدیگر و سایر بندگان خدا باشند. زیرا این افراد واسطه رحمت الهی و حل مشکلات هستند. اجازه دهید به همان مثال برگردیم. فردی که تنها با یک تماس به داد شما در آن شرایط می‌رسد، قطعا وسیله نجات و کمک خداوند است. زیرا همه چیز تحت اراده اوست.

اما آیا حال که می‌دانیم همه چیز از خداست، باید بی‌خیال وسیله او برای نجات و رهایی باشیم؟ خیر!  کسی که شکرگزار بنده خداوند نباشد، شکرگزار خود خداوند نیز نخواهد بود! بنابراین باید دقت داشته باشید که خدا برای هرکاری و هر کمکی وسیله‌ای قرار می‌دهد. از طریق این افراد و واسطه‌ها است که انسان‌ها از رحمت او بهره‌مند می‌شوند.

بنابراین انسان باید همواره سپاسگزار واسطه‌های رحمت الهی باشد. این اولین و مهم‌ترین نکته در ارتعاش شکرگزاری است. این مورد به دفعات در زندگی کارآفرینان بزرگ و موفق مشاهده شده است که شکرگزار کوچکترین کارهایی هستند که توسط سایر انسان‌ها برای آن‌ها انجام شده است. حتی در حد آوردن یک لیوان آب و رفع یک تشنگی مختصر!

قدردانی و سپاسگزاری از بندگان خدا

همیشه به یاد خداوند باشید؛ بهترین شکرگزاری یاد خداوند است

اگر در زندگی افرادی که بّعد معنوی قدرتمند و ایمان بالایی داشته‌اند، ریز شوید؛ مشاهده می‌کنید که این افراد تحت هر شرایطی به یاد خداوند و نعمت‌های او بوده‌اند. یعنی در اوج نعمت، تمام داشته‌های خود را مدیون او و رحمتش می‌دانند. آن‌ها در عین اینکه از بندگان خداوند سپاسگزار هستند، توجه فراوانی به منشأ و علت اصلی تمام لطف‌ها دارند.

” url=”https://meslekhorshid.com/blog/daily-time-for-god/”]

اگر به این افراد هدیه‌ای داده شود، پیش از همه در ذهن خود خداوند را تصور می‌کنند و این لطف را از جانب او می‌دانند. اما در عین حال هیچگاه منکر لطف و زحمت واسطه‌های خداوند نیز نخواهند شد. این یکی از بزرگترین مصادیق شکرگزاری است.

 

دوری از کارهای زشت و انجام کارهای نیک

پروردگار بزرگ در تمام کتب آسمانی خود خط قرمزهایی را به عنوان گناه و کار زشت و پست معرفی کرده است. حسادت، سرقت، ناسزاگفتن به انسان‌ها و ظلم در حق آن‌ها از بزرگ‌ترین مصادیق این کارهای ناپسند هستند. یقینا او دوست ندارد که بنده‌ای به جای استفاده درست از نعمت‌ها، از آن‌ها به عنوان ابزاری برای انجام کارهای ناپسند استفاده کند. این یک ناسپاسی بزرگ است هرچند که فرد گناهکار از نظر زبانی سپاسگزار باشد. اما عمل او دقیقا نشان‌دهنده کفران عمیق او است.

از طرفی، انجام کارهای نیکی مانند کمک مالی یا معنوی به افراد نیازمند و روی خوش نشان‌دادن به مردم نیز می‌تواند نشان‌دهنده ارتعاش شکرگزاری و سپاسگزاری عمیق انسان به صورت عملی باشد. زیرا انجام چنین کارهایی، خشنودی و رضایت خداوند را در پی خواهد داشت. انجام کارهای نیک خصوصا بخشش به دیگران از نعمت‌هایی که خداوند داده است، یک نماد بزرگ از شکر نعمت بنده از خداوند است.

 

با شمارش نعمت‌ها روی فرکانس شکرگزاری باشید!

یکی از تکنیک‌های مهمی که به شما در سپاسگزاری از خداوند کمک می‌کند، فکر کردن و نوشتن نعمت‌های او در زندگی شخصی شما است. بسیاری از افراد در ابتدای این تمرین نمی‌توانند نعمات زیادی را بنویسند. زیرا به علت کفران و ناسپاسی مداومی که داشته‌اند، چشم آن‌ها بسته شده است و توان دیدن هدایای خداوند را ندارد! در چنین افرادی خبری از ارتعاش شکرگزاری و مزایای آن نخواهد بود.

دقیقا مانند فرزندی که عمری پس از زندگی راحت و بدون زحمت، از پدرش و مادرش می‌خواهد که خودرویی برای او خریداری کنند. اما آن‌ها به دلیل ضعف مالی یا هر دلیل دیگری این کار را انجام نمی‌دهند. فرزند در چنین شرایطی معمولا چشم خود را روی همه چیز می‌بندد و پدر و مادرش را مقصر کاستی‌ها و کمبودهای زندگیش می‌داند! زیرا در اثر عادی‌شدن نعماتی که داشته است، چشم او به روی زحمت‌های پدر و مادرش بسته شده است!

با نوشتن و فکر کردن، ذهن شما روز به روز بیشتر باز خواهد شد و می‌توانید تعداد بیشتری بنویسید. به یاد داشته باشید که خانواده خوب، دوست خوب، وضعیت مالی خوب (حتی نسبت به بقیه)، سلامتی اعضای مختلف بدن، شغل مناسب و آبرومند، تحصیلات عالی، کشور و مکان زندگی خوب و…. همگی می‌توانند از مصادیق نعمت‌هایی باشند که خداوند به شما داده است.

این کار شدیدا می‌تواند شما را از کفران و ناسپاسی خارج کند و به سوی ارتعاش سپاسگزاری هدایت کند. فراموش نکنید که در اتفاقات تصادفی و مقطعی زندگی یا حتی اتفاقات روزمره نیز می‌توانید نعمت‌های خداوند را مشاهده کنید. مثلا اینکه خودروی شما در عین داشتن یک نقص فنی خطرناک پس از مدت زیادی هیچ خطری برای شما ایجاد نکرده است. در شرایطی که شما اصلا اطلاعی نداشته‌اید، جان شما حفظ شده است!

 

یک تکنیک عالی برای بالابردن ارتعاش شکرگزاری!

یک دفترچه یا سررسید تهیه کنید. به صورت روازنه هر روز برای یک نعمت بزرگ خداوند را شکر کنید. این شکرگزاری را به صورت کتبی در دفتر همراه با تاریخ بنویسید. تلاش کنید که ابعاد مختلف نعمت مورد نظر را شرح دهید. بیان کنید که اگر چنین نعمتی نداشتید چه مشکلاتی جلوی راه شما سبز میشد. بیان کنید که اگر این نعمت را از شخصی غیر از خدا طلب می‌کردید ممکن بود چه منت‌هایی بر شما گذاشته شود.

این روش معرفت و شناخت شما را نسبت به نعمت‌های خداوند و کیفیت آن‌ها بالاتر خواهد برد. در نتیجه ارتعاش شکرگزاری بالاتری خواهید داشت. این تکنیک توسط بسیاری از افراد اجرا شده است و توانسته است در صورت مداومت، تغییرات شگفت‌انگیزی در سطح ارتعاش و انرژی و حتی وضعیت مالی افراد ایجاد کند.

دعا و یاد خدا در ارتعاش سپاسگزاری

کلام آخر؛ قدردانی و سپاسگزاری از خداوند شما را بالا می‌کشد!

چه از نظر معنوی و چه از نظر مادی، انجام این تمرینات و رعایت نکات بیان‌شده، باعث رشد چشمگیر انسان در ابعاد مادی و معنوی خواهد شد. جملات شکرگزاری از خداوند معمولا ساده و بدون تکلف هستند. به هر زبانی سعی کنید ابتدا نعمت را بیان کنید و سپس در ادامه آن خدای خود را شکر کنید. در این زمینه می‌توانید از دعاهای آماده کمک بگیرید.

همچنین در ادبیات تاریخی ایران نیز مناجات‌های اثر افراد مشهوری مانند خواجه عبدالله انصاری و مولانا جلال الدین محمد بلخی یافت می‌شود که می‌توانند به افزایش سطح فرکانس شکرگزاری شما کمک زیادی کنند.

اشتراک گذاری

محمدجواد شفیعی

محمد جواد شفیعی فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک است که از سال‌ ۹۶ به عنوان تولیدکننده محتوا، مترجم، گرافیست و کارشناس دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کند. او تاکنون در زمینه های متنوعی از جمله روان شناسی، موفقیت، پرسونال برندینگ، ارزهای دیجیتال، سئو و طراحی سایت، هزاران مقاله تألیف و ترجمه کرده است. محمدجواد هم اکنون عضوی از تیم تحریریه مثل خورشید است.

دیدگاهی بنویسید

3 سمینار فوق العاده برای دستیابی به قانون های طلایی موفقیت، حفظ روحیه در شرایط سخت و رسیدن به هرچیزی که در زندگی می خواهی.