زندگینامه تی دی جیکس + کتاب‌ها و سمینارهایش

تاریخ بروزرسانی :

۱۴۰۰/۰۴/۲۷

518 بازدید

0 نظر ثبت شده

زندگینامه تی دی جیکس + کتاب‌ها و سمینارهایش

تی دی جیکس یکی از موفق‌ترین سخنرانان و کارآفرینان جهان، همان کسی است که روزی به دلیل اختلالات گفتاریش نمی‌توانست جلوی جمعیتی از مردم صحبت کند. مردی سیاه پوست با هیکلی تنومند و البته صدا و زبانی رسا که امروزه الهام‌بخش بسیاری از مردم در سراسر دنیاست. در زندگی او نکات جالبی وجود دارد که می‌تواند هر انسان ناامید و بی‌انگیزه‌ای را زنده کند. تحقیقات نشان داده است نه‌تنها در آمریکا، بلکه او در سراسر دنیا طرافداران زیادی دارد. علاوه بر این، او الهام‌بخش انسان‌ها و کارهایی بزرگ نیز بوده است. در این مطلب قصد داریم ابعاد مختلف زندگینامه تی دی جیکس و بیوگرافی تی دی جیکس را زیر ذره‌بین ببریم. بعد از آن، کتاب تی دی جیکس و نحوه دانلود کتاب تی دی جیکس را بیان می کنیم.

 

تی دی جیکس کیست؟

تی دی جیکس

توماس دکستر جیکس یا T. D. Jakes کشیش، نویسنده و فیلمساز اهل ایالات متحده آمریکا است. زندگی این فرد به عنوان یک سیاه‌ پوست در کشوری مانند آمریکا که نژادپرستی همچنان پدیده‌ای رایج است، با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است. مراسمات سخنرانی او در مکان‌های مذهبی مانند کلیساها و سالن‌های همایش در آمریکا همواره بینندگان متعددی دارد.

او امروزه یکی از موفق‌ترین سخنرانان انگیزشی در دنیا است که با صدا و فن بیان رسا و قدرتمند خود هر مخاطبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاید شما هم، تاکنون قطعه‌هایی از سخنرانی‌های او را در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب یا اینستاگرام دیده باشید. او واقعا یک سخنران فوق‌العاده است و می‌تواند تفاوت زیادی در نگرش انسان به مشکلات، زندگی، امید، خداوند، شجاعت و… ایجاد کند.

اما آیا او از روز اول در همین سطح بالای موفقیت بوده است؟ خیر! مطالعه زندگینامه تی دی جیکس می‌تواند روند رشد و موفقیت او را نشان دهد. توماس در طول زندگی خود مشکلات عدیده‌ای داشته است که یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها اختلالات گفتاری و زبانی او بوده است. اگر می‌خواهید بدانید که او چگونه به این جایگاه رسیده است، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

او در صحبت‌هایش با Christianity Today به مواهب معنوی و قدرت خداوند اشاره می‌کند و می‌گوید:

«زمانی که فردی وارد زمان‌بندی و هدف خداوند برای زندگی خود می‌شود، خداوند این قدرت را دارد که حتی با وجود ظرفیت کم و پایین آن شخص، او را به بالاترین درجات و پتانسیل برساند. فقط به این دلیل که چنین فردی حاضر است خود را در اختیار و طاعت خداوند بگذارد.»

 

تی دی جیکس یک پسر مذهبی است!

او متولد نهم ژوئن ۱۹۵۷ است. او در چارلستون در ایالت ویرجینیای غربی ایالات متحده آمریکا بزرگ شده است. تی دی جیکس در سن ۱۷ سالگی برای تبلیغ مذهب فرا خوانده می‌شود. در آن زمان او هرگز تصور نمی‌کرد که روزی میلیون‌ها نفر، نه فقط در آمریکا بلکه در سراسر دنیا، تحت تأثیر او و سخنرانی‌هایش قرار خواهند گرفت. در واقع دست‌کم او نمی‌توانست چنین شهرت و محبوبیتی را در آن زمان آن هم به عنوان یک مبلغ مذهبی برای خود پیش‌بینی کند.

تی دی جیکس در منطقه‌ و جامعه‌ای رشد یافت که در آن هر شخصی در تربیت فرزندان مسئول دانسته می‌شد و نقش دهکده‌ها در تربیت فرزندان خانواده‌ها بسیار پررنگ بود. در سال‌های ابتدایی زندگی همه اطرافیان او را به عنوان فردی لجوج، سرکش و رانده‌شده می‌شناختند. صفاتی که هنوز هم بعضی آن ها را به تی دی جیکس در بزرگسالی هم نسبت می‌دهند.

البته در کنار همه این القاب منفی، او به دلیل همراه داشتن همیشگی کتاب مقدس انجیل حتی به مدرسه، لقبی متفاوت هم داشت. Bible Boy یا پسر انجیل لقب متفاوت و مهم‌تری بود که به دلیل ارتباط فراوان او با تبلیغ انجیل و انس با آن به او داده شده بود.

با این حال اما نام مستعار اصلی او یعنی تی دی T.D (توماس دکستر) که شکل مخففی از نام است، همان نامی است که همه امروزه او را با آن می‌شناسند.

 

والدین تی دی جیکس و مشاغل ابتدایی او

“ارنست و اودیت” والدین او دارای روحیات قوی خصوصا در زمینه کارآفرینی بودند. همین صفات از پدر و مادر بود که بعدها شخصیت موعظه‌گر و پیشوای تی دی جیکس را شکل داد. اودیت به عنوان یک معلم اقتصاد به هر سه فرزندش آموخته بود که خودشان کارهایی از قبیل آشپزی، خیاطی و نظافت را برای خود انجام دهند. اما پدر او یک کارآفرین موفق سیاه پوست بود در زمانی که کارآفرینی و فعالیت‌های عام‌المنفعه این‌چنینی در میان سیاه پوستان رواج نداشت.

ارنست، تنها از یک سطل و یک جارو بیزنسی موفق نسبت به زمان خود ساخت که ۴۲ نفر را در زمینه تمیزکاری خصوصا در منازل مشغول به کار کرد. تیم او تقریبا هرچیزی در منطقه چارلستون را تمیز می‌کرد. از ساختمان پارلمان ایالتی ویرجینیای غربی گرفته تا فروشگاه‌های مواد غذایی و برخی منازل همه و همه در این منطقه توسط تیم ارنست تمیز می‌شدند.

این روحیه و کار پدر، انگیزه کارآفرینی را در تی دی جیکس جوان نیز زنده کرده بود و او در فعالیت‌هایی مانند تحویل روزنامه یا محصولات باغ مادرش حضور فعال داشت. هرچند او به صورت تمام وقت در یک کارخانه شیمیایی با یونیون کاربید کار می‌کرد. او همچنین در کلیسای باپتیست که در آن بزرگ شده بود به عنوان استاد موسیقی به صورت پاره وقت فعالیت می‌کرد. این کلیسا همان جایی است که توماس در آن رشد یافت و فعالیت‌هایی به عنوان مبلغ خیابانی پاره وقت داشت.

 

آغاز فصلی جدید با فوت پدر و شروع جدی تبلیغ مذهبی

سال ۱۹۸۲ کارخانه شیمیایی چارلستون یعنی محل کار تمام وقت تی دی جیکس تعطیل شد. پدر او در همین سال به دلیل بیماری کلیوی از دنیا رفت و تی دی جیکس نیز تمام وقت خود را پس از این به تبلیغ انجیل در منطقه‌ای که به او سپرده شده بود، می‌گذراند.

اولین کلیسای او به عنوان یک مبلغ کامل، معبد بزرگ امانوئل Greater Emanuel Temple of Faith بود که در سال ۱۹۸۰ فقط ۱۰ عضو داشت. تنها در عرض چند سال پس از ورود تی دی جیکس، این کلیسا رشد چشمگیری کرد. این کلیسا محور اصلی ایجاد یک اجتماع جدید فراتر از نژاد، زبان، قبیله یا سایر عواملی بود که در آن زمان به طور سنتی بین مردم تفاوت ایجاد می‌کردند.

این مرحله و تأثیر تی دی جیکس در کلیسای یادشده را به جرأت می‌توانیم یکی از بزرگ‌ترین مراحل زندگی او بدانیم. زیرا او توانست یک انجمن و جامعه قوی ایجاد کند که در آن بر پایه تبلیغ مذهبی بسیاری از افراد وارد گروه شده و سبک زندگی و ارتباطات خود را تغییر می‌دادند.

 

بعد از سال ۱۹۹۰ و آغاز امپراطوری توماس

در سال ۱۹۹۰ تی دی جیکس از سیمیترز به جنوب چارلستون در همان ایالت ویرجینیای غربی مهاجرت کرد. جایی که انجمن و جامعه او از ۱۰۰ عضو به بیش از ۳۰۰ عضو رسید. سه سال بعد او معبد خود را به کراس لینز در همین ایالت منتقل کرد. در این منطقه تعداد جامعه مذهبی تحت هدایت جیکس به بیش از ۱۱۰۰ نفر از نژادهای رنگی مختلف رسید.

نکته بسیار مهم این بود که علاوه بر گرایش‌های نژادپرستانه شدیدی که آن زمان در سراسر آمریکا وجود داشت، او توانسته بود تعداد زیادی سفیدپوست را هم به جامعه خود اضافه کند. این یک موفقیت بزرگ برای تی دی جیکس در زمینه تبلیغ مذهبی به شمار می‌آمد. زیرا در آن دوره کمتر سفیدپوستی راضی می‌شد که به عضویت یک جامعه مذهبی که یک سیاه پوست رهبر آن است، درآید.

در سال ۱۹۹۴ او گامی بزرگ برای حضور در رسانه برداشت و T.D. Jakes Ministries را راه‌اندازی کرد. این مؤسسه در واقع یک سازمان کاملا غیر انتفاعی بود که جیکس برای انتشار کنفرانس‌های جامعه‌ا مذهبی‌اش به صورت عمومی به عنوان یک تلویزیون سراسری تأسیس کرد. از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ وی میزبانی سندیکای ملی رادیویی هفتگی و برنامه شو تلویزیونی Get Ready بود. میلیون‌ها نفر شنونده و بیننده در سراسر ایالات متحده آمریکا و آفریقای جنوبی این برنامه را دنبال می‌کردند.

 

در ماه می سال ۱۹۹۶ او به همراه همسرش سریتا و ۵ فرزند و ۵۰ عضو از جامعه مذهبی‌اش به دالاس در ایالت تگزاس رفتند. در این شهر نیز جامعه مسیحی تحت رهبری او به سرعت و با قدرت رشد کرد. او در این شهر خانه پاتر را تأسیس کرد که یک مگاچرچ چندنژادی و غیرفرقه‌ای که در عرض دو سال از ۷۰۰۰ نفر عبادت‌کننده به ۱۴ هزار نفر رسید. خانه پاتر یک سالن اجتماعات ۵ هزار نفری داشت که پاسخگوی نیاز عبادی اعضا بود.

ویژگی مهم و اصلی جامعه تحت هدایت تی دی جیکس در هر مکانی درمان معنوی مشکلات افراد همراه با تأثیرات عمیق و عینی در زندگی آن‌ها بوده است. تی دی جیکس خود را یک پزشک معنوی می‌داند که داروی بیماری را در کلام خداوند یافته است. او می‌گوید: «من همیشه مراقب بوده‌ام که نگویم من، خود، درمان هستم، اما توانسته‌ام درمان را آسان کنم.»

 

برنامه‌های نجات‌بخش توماس دکستر

سخنرانی های تی دی جیکس

در فوریه ۱۹۹۷ او و همسرش از سوی رهبری مدنی دالاس به خاطر فعالیت‌های مؤثر و بزرگ آن‌ها، عنوان Key to the City یا همان کلید شهر را به آن‌ها اعطا کرد. این عنوان در آن زمان یک موقعیت با احترام و پرستیژ بالا بود که تی دی جیکس در ادامه موفقیت‌هایش موفق به دست‌یابی به آن شد. تحت رهبری او، جامعه تی دی جیکس در شهر دالاس برنامه‌های مختلفی برای افراد فقیر و آسیب‌دیدگان اجتماعی داشت.

پناهگاه راون، عملیات رهاب، بی‌خانمان‌ها، زنان خیابانی، معتادان به مواد مخدر و الکل، تدریس خصوصی و سوادآموزی، مشاوره و برنامه‌های شغلی، برنامه‎های کاهش وزنی و… از جمله افراد و برنامه‌هایی بودند که جامعه مذهبی تحت هدایت او دنبال می‌کرد. این کارها نقش زیادی در نجات‌بخشی و امیدبخشی به افراد آسیب‌دیده و ضعیف داشت. همین برنامه‌ها را می‌توان یکی از بزرگترین دلایل محبوبیت و افزایش تعداد پیروان او در دالاس دانست. یک بخش کوتاهی از سمینار او با عنوان “چگونه اشتباهات گذشته را جبران کنیم” مشاهده کنید.

 

تی دی جیکس تبدیل به یک نویسنده موفق می‌شود!

در دهه ۱۹۹۰ او را می‌توان یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین نویسندگان در آمریکا دانست. کتاب‌های نوشته‌شده تی دی جیکس را در زمینه معنویت می‌توان جزو پرفروش‌ترین‌ها در آن زمان دانست. او ۲۷ کتاب غیر داستانی داشت که تعداد ۶ کتاب از آن‌ها در رتبه‌های بالای فروش در آمریکا قرار داشتند. همچنین جیکس یک رمان مشهور به نام Cover Girls را در همین سال‌ها نوشت و وارد نویسندگی داستانی هم شد.

در مجموع از سال ۱۹۹۳ حداقل یک میلیون نسخه از کتاب‌های او به فروش رسیده است. این رقم فروش فوق‌العاده، او را در زمره ممتاز‌ترین نویسندگان آمریکایی-آفریقایی تاریخ قرار داده است و از او یک نویسنده متمایز و ممتاز ساخته است. مشهورترین کتاب او با عنوان Woman, Thou Art Loosed تا سال ۱۹۹۶ به فروش تعداد ۸۰۰ هزار نسخه رسید. کتاب فوق سومین کتاب پرفروش در دسته‌بندی مذهبی است.

امروزه کتاب‌های او به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است. شما حتی می‌توانید کتاب‌های جیکس را با جستجوی عبارت «دانلود کتاب تی دی جیکس» به راحتی پیدا کرده و با پرداخت هزینه دانلود کنید. اما باید دقت کنید که ترجمه بعضی کتاب‌ها ضعیف است و سبب ایجاد ضعف‌هایی بزرگ در زمینه فهم منظور نویسنده می‌شود. بنابراین بهتر است کتاب “وقتی به خداوند اعتماد کنید” نوشته تی دی جیکس را از طریق منابع معتبر مانند فروشگاه کتاب مثل خورشید تهیه کنید.

کتاب وقتی به خدا اعتماد کنید نوشته تی دی جیکس

موفقیت این کتاب به همراه پیام شفابخش و مؤثر آن توانست جیکس را در جایگاه یک رهبر مذهبی ملی قرار دهد. فقط در یک رویداد سه روزه او در خیابان خلیج تامپا در پترزبورگ فلوریدا بیش از ۱۸ هزار زن عمدتا سیاه پوست شرکت کردند!

همچنین این کتاب با آهنگ Integrity در سال ۱۹۹۷ جایزه ارزشمند Dove را از انجمن Gospel دریافت کرد و حتی نامزد جایزه گرمی شد! در ضبط این آهنگ به طور کامل از مفاهیم و پیام‌های کتاب یادشده اقتباس گرفته شده است.

 

کنفرانس‌ها، سمینار، اجراهای موفق و کتاب‌های پرفروش از تی دی جیکس

کتاب های تی دی جیکس

علاوه بر کنفرانس‌های محبوب Thou Art Loosed که مختص بانوان است، او سمینارها و کنفرانس‌های دیگری نیز اجرا می‌کرد. از جمله مجموعه اجراهای Manpower قدرت مرد نیز که فقط برای مردان اجرا می‌شد، اشاره کرد.

همچنین علاوه بر سمینارهای پرطرفدار و پربیننده، تعداد دیگری کتاب و اثر از او وجود دارد که تعدادی از آن‌ها در جایگاه پرفروش‌ترین‌ها خصوصا در نیویورک تایمز قرار گرفته‌اند. آخرین کتاب او که در صدر پرفروش‌ها قرار گرفته است، God’s Leading Lady یا بانوی پیشگاه خدا نیز یکی دیگر از کتاب‌های غیرداستانی تی دی جیکس است. این کتاب به بانوان کمک می‌کند تا به وسیله اعتقاد به دین و خدا، اعتماد به نفس پیدا کنند!

تی دی جیکس به Publishers Weekly گفته است:«من می‌خواستم ابزاری در اختیار زنان قرار دهم که هنگام ورود به منطقه جدید چه در زندگی خصوصی یا چه در زندگی عمومی، از نظر روحی و روانی تقویت شوند. این کتاب به فرصت‌های فوق‌العاده‌ای که امروز در دست زنان است تمرکز کرده است و کمک می‌کند تا زنان این فرصت‌ها را به حداکثر برسانند و زندگی را در حالت کمال ادامه دهند.»

 

گسترش رهبری تی دی جیکس با استفاده از رسانه‌

از سال ۱۹۹۹ جیکس تلاش کرد تا با استفاده از رسانه‌های جدید، محدوده خانه پاتر را گسترش دهد. او در تلاش‌هایش حتی یک کارزار دولتی راه‌اندازی کرد تا حتی زندانیان بتوانند برنامه‌های او را از طریق ماهواره مشاهده کنند. او همچنین شبکه ماهواره‌ای زندان را ایجاد کرد تا محکومان به جرائم مختلف بتوانند سمینارهای او را از این طریق مشاهده کنند. این ایده باعث شد خدمات کلیسا و مطالعه کتاب مقدس برای زندانیان از طریق افراد بیرون از سیستم زندان امکان‌پذیر شود.

 

انتقال پیام شفابخش تی دی جیکس با ورود به تئاتر

علاوه بر موسیقی، جیکس برای انتقال پیام خود از روش‌های دیگری مانند صحنه و نمایش نیز استفاده کرده است. اولین تئاتر او بر روی استیج با عنوان Woman, Thou Art Loosed در سال ۱۹۹۹ اجرا شد که سریعا توانست بهترین جوایز Gospel Play Honors را از آن خود کند. یک سال بعد او نمایش «پشت درهای بسته» را نوشت که توسط Touchdown Concepts تولید شد و مانند نمایش قبلی از سوی Gospel Play Honors تحسین شد و جوایز مهمی دریافت کرد.

تا سال ۲۰۰۱، نسخه تلویزیونی نمایش اول یعنی Woman, Thou Art Loosed در بیش از یک میلیارد خانه در دنیا پخش شده بود! این نمایش از طریق سامانه وب که تی دی جیکس راه‌اندازی کرده بود به دورافتاده‌ترین نقاط نیز رفت.

 

عقاید و باورهای تی دی جیکس

این در حالی است که این عقیده تی دی جیکس از این ایده می‌آید که خداوند با برکت و موفقیت هیچ مشکلی ندارد؛ زیرا او مرکز همه صفات خوب جهان است، پس با موفقیت، برکت و ثروت هم از راه درست آن هیچ مشکلی ندارد. اما مخالفان تی دی جیکس از این عقیده او به عنوان ابزاری برای حمله به او استفاده می‌کنند.

همچنین آن‌ها خروجی و بازدهی او و کلیسایش را در حل مشکلات مردم در نظر نمی‌گیرند و خیلی یک جانبه قضاوت می‌کنند. جامعه تحت هدایت او و همچنین هوادارانش تاکنون توانسته‌اند مشکلات بسیاری را حل کنند. همچنین او در سال‌های اخیر در سخنرانی‌هایش سعی می‌کند بیشتر به امید، انگیزه و شجاعت حرکت بپردازد.

او شعاری معروف دارد که می‌گوید:

«نگاه‌کردن به کاخ سفید را متوقف کنید و به سمت خدا و معنویت بیایید.»

پیام‌های شورانگیز او بیشتر درباره صلح با خود و دنیا، آشتی و بهبود وضعیت معیشت و زندگی افراد ضعیف است. همچنین او به سبک سخنرانان انگیزشی، سعی می‌کند با قدرت کلامش، احساس قدرت و شجاعت انجام‌دادن کارها را در افراد تحریک کند.

او اعتقاد دارد که خداوند هیچ جنسیتی نمی‌بیند و همه انسان‌ها از نظر او ارزش یکسانی دارند. به همین دلیل است که گاها مشاهده می‌شود نفوذ پیام او فراتر از پیروان مسیحی به سایر فرقه‌ها نیز کشیده شده است. همچنین به دلیل توجه ویژه او به موضوع زن، قابلیت‌ها و محدودیت‌های آن‌ها، توانسته است بسیاری از مخاطبان زن درون یا خارج آمریکا را به عنوان پای ثابت سمینارها یا سخنرانی‌های خود جذب کند.

از طرفی بررسی سوابق وی نشان داده است که او، پیام او و برنامه‌هایش توانسته است بر روی گروهی از مردم، اثری خاص بگذارد. مثلا در زمینه مشکلات در رابطه بین زن و مرد، او تجربه‌های موفقی داشته است و با همین استراتژی توانسته بسیاری از زندگی‌ها را از فروپاشی نجات دهد.

 

جمع‌بندی؛ تی دی جیکس مورد ستایش همه است!

اگرچه تی دی جیکس یک رنگین پوست آفریقایی‌الاصل است که در کلیسای مسیحی تبلیغ می‌کند. اما او علاوه بر مسیحیان و مردم آمریکا، توسط مردم در نقاط مختلف جهان تحسین شده است. در واقع می‌توان گفت که او مورد ستایش همه رنگ‌ها و مذاهب است. او با شعار «همه چیز برای خدا امکان‌پذیر است» توانسته بسیاری از مشکلات زندگی افراد مختلف را حل کند.

***

اگر آماده هستی تا شرایط سخت و حال بدت رو تغییر بدی، آرامش بیشتری بدست بیاری و شهودت رو قدرتمند کنی؛ حتما کتاب “وقتی به خداوند اعتماد کنید” نوشته تی دی جیکس، نویسنده ۱# نیویورک تایمز رو مطالعه کن. در این کتاب:

✓ یاد می‌گیری که چطوری برای حل مشکلاتت و غلبه بر موانعی که زندگی پیش روت میزاره، ایمانت رو تقویت کنی و به لحاظ روحی و معنوی رشد کنی.

✓ یاد می‌گیری که چطوری یک زندگی موفق، سراسر لذت و آگاهی معنوی رو ایجاد کنی، فقط با گذر از یک سری تحولات قدرتمند.

✓ یاد می‌گیری که چطوری در دشواری‌ها و بحران‌های زندگیت، خودت رو به خداوند نزدیک‌تر کنی!

✓ یاد می‌گیری که برای رسیدن به پیروزی و موفقیت، چطوری بیابان و تاریکی‌های زندگی رو پشت سر بزاری و اراده خداوند رو دریافت کنی.

با کلیک روی تصویر زیر، وارد صفحه کتاب شو و با مطالعه‌ این کتاب، به جمع دانشجویان تحول آفرین بپیوند!

تی دی جیکس

اشتراک گذاری

محمدجواد شفیعی

محمد جواد شفیعی فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک است که از سال‌ ۹۶ به عنوان تولیدکننده محتوا، مترجم، گرافیست و کارشناس دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کند. او تاکنون در زمینه های متنوعی از جمله روان شناسی، موفقیت، پرسونال برندینگ، ارزهای دیجیتال، سئو و طراحی سایت، هزاران مقاله تألیف و ترجمه کرده است. محمدجواد هم اکنون عضوی از تیم تحریریه مثل خورشید است.

دیدگاهی بنویسید

3 سمینار فوق العاده برای دستیابی به قانون های طلایی موفقیت، حفظ روحیه در شرایط سخت و رسیدن به هرچیزی که در زندگی می خواهی.