چگونه حسرت گذشته را نخوریم و احساس پشیمانی نکنیم؟

تاریخ بروزرسانی :

۱۳۹۸/۰۹/۰۶

178 بازدید

0 نظر ثبت شده

چگونه حسرت گذشته را نخوریم و احساس پشیمانی نکنیم؟

چگونه حسرت گذشته را نخوریم و احساس پشیمانی نکنیم؟ این سؤال را ماروین، یکی از شنوندگان پادکست، برایمان ارسال کرده است.

«سلام جناب آقای جان. من مردی ۷۲ ساله هستم که چهار فرزند بالغ دارم. همسرم از دنیا رفته است. روی هم رفته زندگی خوبی داشته‌ام و فکر میکنم در بسیاری از سال‌های عمرم به خداوند خدمت کرده‌ام.

اما میتوانم فرصت‌های گذشته‌ زندگی‌ام که از دست رفته‌اند را به یاد بیاورم: مأموریت‌ها، سفرهای کوتاهی که آنها را رد کرده‌ام، مأموریت‌هایی که آنها را پشتیبانی نکردم، حتی فرصت‌هایی تخصصی و حرفه‌ای که آنها را نپذیرفتم و احتمالا باید در هر مرحله از آن مسیر را‌ه‌های بهتری برای سرمایه‌گذاری و جبران وقتم داشته باشم.

اکنون در این سن و سال، حسرت‌ها و پشیمانی‌هایی از گذشته‌ام را مدت‌های طولانی است که در ذهنم نگه داشته‌ام.

همه‌ این حسرت‌های کوچک روی هم انبار شده‌اند و  ذهنم را اینطور درگیر کرده‌اند که مدام با خودم میگویم: آیا برای پیرمردی مثل من ممکن است که گذشته‌ خود را مرور کند و به این نتیجه برسد که آیا من مکررا در طول آن سال‌ها اراده‌ خداوند را از دست داده‌ام؟

یا آیا کسی که امروز هستم اراده خداوند است که به طور کامل در تمام تصمیمات من متجلی شده و بنابراین ابدا هیچ حسرتی نباید داشته باشم؟

یک مرد مسن ایماندار به خداوند و مقدرات و قدرت مطلق او، باید چگونه به شکست‌ها، تقصیرات و فرصت‌های از دست رفته‌ گذشته‌اش نگاه کند؟»

 

چگونه حسرت گذشته را نخوریم

چگونه حسرت گذشته را نخوریم

در ایمان خود ثابت قدم بمانید تا به پاداش برسید. بسیار خب، همانطور که می‌توانید تصور کنید، این دقیقا به هدف میزند. او ۷۲ ساله است و من (نویسنده= جان پایپِر) ۷۳ ساله. من آن مرد هستم درسته؟ من و ماروین هر دویمان در دهه‌ هفتاد زندگیمان هستیم.

ما هر دو بیشتر عمرمان را به گذشته‌ زندگی‌مان فکر می‌کنیم. و هیچ چیزی وجود ندارد، مطلقا هیچ چیزی وجود ندارد که بتوان گذشته را عوض کرد و این گاهی اوقات خیلی من را ناراحت میکند. این گاهی اوقات به شدت من را آزرده می‌کند.

سی و سه سال دوران خدمت من به عنوان معلم معنوی کامل شده است. من خدمت خود را در سال ۱۹۸۰ آغاز کردم و در سال ۲۰۱۳ بازنشسته شدم.

هر ثانیه از خدمتم، هر کلامی که بر زبان آوردم، هر نگرشی که داشته‌ام، هر کاری که انجام داده‌ام یا انجام نداده‌ام، در ملکوت و مقدرات الهی ثبت شده‌است و آنها از کوه اورست ثابت‌تر و تغییرناپذیرتر هستند.

هر کاری بکنم، هر کاری، آن سال‌ها را بهتر یا بدتر نمیکند. این فکر خوبی است. منظورم این است که تا آنجا که امکان دارد واضح و روشن است. درست است؟

اما این فکر تا زمانی که کارتان با زندگی تمام نشده است و به گذشته نگاه نکرده‌اید، شما را ناراحت نمیکند. من عادت داشتم که به چیزهایی مانند: «میخواهم کمی بهتر باشم. میخواهم بهتر شوم» فکر کنم.

بسیار خب، اینها همه تمام شده است. قرار نیست شما چیزی را بهتر کنید. تمام شده و رفته است. قرار نیست آن سی و سه سال بهتر یا بدتر شود.

و خب، ماروین فقط دارد به این مسئله دوباره نیرو می‌دهد. ممنونم از تو ماروین. سؤال خوبی پرسیده‌ای. واقعا خوب است. با این درک و آگاهی که اکنون نسبت به نحوه‌ نگاه به گذشته دارم، چند چیز است که می‌توانم برایتان بگویم:

 

خاطرات، شما را فریب می‌دهند.

خاطرات گذشته‌ ما کاملا و مطلقا غیر قابل اعتماد هستند. اگر سعی کنید که میزان موفقیت‌ها و شکست‌های گذشته‌ خود را بسنجید – خوبی در مقابل بدی، دوست داشتن در مقابل نفرت داشتن، مفید بودن در مقابل مفید نبودن قرار می‌گیرد و به این شکل گویی دارید با خودتان شوخی می‌کنید. خاطرات ما کاملا بی‌فایده هستند، به چهار دلیل.

 

بسیاری از اشتباهات و گناهان ما از چشم‌مان پنهان هستند.

من خیلی از چیزها را در این مدت زمان طولانی کاملا فراموش کرده‌ام. ده هزار چیز است که من به یاد نمی‌آورم که شاید خوب بوده‌اند و شاید هم بد بوده‌اند. نمیدانم. آنها را به یاد نمی‌آورم. اگر تلاش کنم که گذشته‌ام را در ذهنم مرور و بازسازی کنم و چیزهایی را اضافه کنم، قطعا نا امید میشوم.

قلب‌مان فریبکار است. قلب چیزهایی را خوب جلوه میدهد در حالی که خوب نبوده‌اند.خودمان را فریب میدهیم.

حتی خاطره‌ خوب هم الزاما نمیتواند در روز جزا مدرک مهمی باشد. بنابراین از تفکر خیلی زیاد در مورد خاطرتان چه خوب و چه بد هوشیار و مراقب باشید.

 

حسرت‌ها و پشیمانی‌ها را فقط برای یک چیز به یاد آورید

خوب است که اشتباهات و گناهان‌مان را به یاد بیاوریم و احساس پشیمانی کنیم. احساس پشیمانی فقط برای همین خوب است. این حس پشیمانی هم به چهار دلیل خوب است.

زندگی بدون حسرت‌ و پشیمانی‌ یک سراب است. اگر به گذشته‌تان نگاه کنید و اشتباه و گناهی در آن نبینید و از اشتباهات و گناهان‌تان احساس ندامت و پشیمانی نکنید، پس واقعیت را نمیبینید.

واقعیت را احساس نمیکنید. شما سراب میبینید. همه‌ ما گناهکار هستیم و در زندگی مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم. نگرش‌ها، کلام و اعمالی داشته‌ایم که خداپسندانه نبوده‌اند بلکه خودخواهانه بوده‌اند، از روی محبت نبوده‌اند بلکه از روی سنگدلی بوده‌اند، از سر ایمان نبوده‌اند بلکه از سر ترس بوده‌اند.

چیزهای بسیار زیادی بوده‌اند که از دهان‌تان بیرون آمده‌اند و قصدشان ساختن نبوده‌اند و مسیرهای خوب بسیار زیادی بوده‌اند که با انگیزه‌های اشتباه طی شده‌اند. زندگی بدون حسرت، سراب است.

روزهایی که کارهایی انجام داده‌اید که شما را از خدا جدا کرده است را به یاد بیاورید. روزهایی که نا امید و بدون خدا بوده‌اید.

مطمئنا دلیل این خاطره این است که به سپاسگزاری ما از فضل و رحمت خداوند وابسته است و حس قدردانی ما را تشدید میکند.

و آخرین دلیل برای به یاد آوردن اشتباهات و گناهانمان در زندگی. انسان درستکار هرگز گذشته‌ی حسرتبار خود را فراموش نمیکند. او خدا را شکر میکند که راه نجات و جبران اشتباهاتش را پیدا کرده است.

بنابراین، من چنین نتیجه‌گیری میکنم که به یاد آوردن اشتباهات و گناهان و احساس پشیمانی و ندامت از آنها خوب است.

 

ثابت قدم ماندن در ایمان

ثابت قدم ماندن در ایمان، مرد تنها

زمانی برای فراموشی-چه هست؟ دوستان، آنچه را که پشت سر گذاشته‌اید به دست فراموشی بسپارید و چشم به راه آینده باشید، برای اهداف و کمال خود تلاش کنید.

زندگی بدون حسرت، سراب است.

هر زمان که اشتباهات‌مان را به یاد آوردیم به محبت و مهربانی خداوند فکر کنیم و با یاد او آرام بگیریم. برای رحمت و فضل او شادمان و خوشحال باشیم.

او را ستایش کنیم و به او خدمت کنیم، سپس به بخاطر آوردن و حسرت خوردن خود ادامه دهیم، اما هرجا این بخاطر آوردن با سنگینی شکست و احساس تأسف شروع به فلج کردن ما نمود به گونه‌ای که دیگر محبتی به خداوند احساس نکنیم، یا از رحمت خداوند شاد نباشیم یا با انرژی بیشتر به خداوند خدمت نکنیم، آنگاه باید آن را فراموش کنیم و باقی عمرمان را با قدرت رحمت خداوند سپری کنیم.

 

جمع بندی

در مقاله “چگونه حسرت گذشته را نخوریم و احساس پشیمانی نکنیم” یاد گرفتید که این خود شما هستید که دارید به این مسئله و خاطراتتان نیرو می‌دهید. یاد گرفتید که خاطرات شما را فریب می‌دهند و متوجه شدید به ۴ دلیل خاطرات گول زننده و بی‌فایده هستند.

یاد گرفتید که حسرت‌ها و پشیمانی‌ها را فقط بخاطر یک چیز به یاد بیاورید. یاد گرفتید که در ایمان خود ثابت قدم بمانید. اگر به یادآوری خاطرات گذشته باعث آزار و اذیتتان می‌شود، ذهن خود را کنترل کنید و سعی کنید همه افکار، ترس‌ها، پشیمانی‌ها و … را از خود دور کنید و فقط در مدار شکرگزاری قرار بگیرید.

***

اگر توی زندگیت با روزهای سخت و تاریکی از قبیل: مشکل پیدا کردن با یک دوست، جدایی در رابطه، وضعیتی ناعادلانه در محل کار، پس‌رفت مالی، بیماری غیرمنتظره، طلاق یا از دست دادن عزیزان و… رو به رو شدی، به دوره غیر قابل تحمل و تاریک رسیدی، و نمی‌تونی به چیزهای خوب متمرکز بشی و حالت افسردگی گرفتی می تونی از طریق کتاب “الطاف خداوند در تاریکی‌های زندگی” نوشته جول اوستین بینش‌های الهی دریافت کنی و زندگیت رو به معنای واقعی کلمه متحول کنی. این کتاب:

✓ به تو یاد میده که زاویه دید درست داشته باشی. حتی در لحظات سخت زندگی.

✓ جول اوستین در این کتاب بهت یاد میده با طرح سوالاتی تأمل برانگیز و فعالیت‌های انگیزشی در روزهای سخت زندگی، طرح و نقشه‌ الهی را کشف کنی.

✓ جول اوستین در این کتاب بهت یاد میده تا به این درک و آگاهی برسی که دانه‌هایی از استعدادهای بالقوه در تو وجود دارن که در اعماق درون‌تون مدفون شدن و تنها در تاریکی‌ها پا به عرصه وجود خواهند گذاشت.

با کلیک روی تصویر زیر، وارد صفحه کتاب شو و با مطالعه‌ این کتاب، به جمع دانشجویان تحول آفرین بپیوند!

اشتراک گذاری

مثل خورشید

متن زندگی نامه

دیدگاهی بنویسید

3 سمینار فوق العاده برای دستیابی به قانون های طلایی موفقیت، حفظ روحیه در شرایط سخت و رسیدن به هرچیزی که در زندگی می خواهی.