چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم؟ | راه های از بین بردن کینه

تاریخ بروزرسانی :

۱۴۰۰/۰۶/۱۸

244 بازدید

0 نظر ثبت شده

چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم؟ | راه های از بین بردن کینه

چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم؟ آیا در پی دستیابی به راه های از بین بردن کینه هستید؟ آیا می خواهید از شر عصبانیت و کینه خود رهایی پیدا کنید؟ آیا می خواهید بدانید چگونه می توانید زندگی بهتر، زیباتر و شادتری داشته باشید. اگر این سوالات ذهنتان را به خود مشغول کرده و شما در پی دستیابی به نکاتی کاربردی در رابطه با غلبه بر کینه هستید، با این مطلب همراه باشید. ما در این مطلب به کینه توزی، راه هایی برای غلبه بر آن و تکنیک های کاربردی برای کاهش احساسات منفی همچون عصبانیت، کینه ورزی و انتقام را با شما به اشتراک می گذاریم.

 

کینه توزی چیست؟

آتش کینه و نفرت

قبل از اینکه پاسخ سوالاتی همچون چگونه کینه را دور بریزیم و چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم؟ پیدا کنید بیایید با معنا و مفهوم کینه و کینه توزی بیشتر آشنا شویم.  کینه یک واکنش احساسی منفی در مقابل بدرفتاری توصیف شده است. این احساس، به دلیل احساساتی همچون دلخوری رخ می دهد اما بیشتر افراد به واسطه احساسات نهفته خود با فرد دیگری بدرفتاری کرده و یا با بی عدالتی برخورد می کنند.

تجربه سرخوردگی و ناامیدی بخش عادی ای از زندگی انسان ها است. هنگامی که احساسات منفی بیش از حد به وقوع می پیوندند می توانند باعث نارضایتی افراد شوند. هنگامی که این اتفاقات رخ می دهد، اعتماد و عشق بین طرفین کمررنگ می شود و روابط شکسته می شوند و گاها هرگز ترمیم پیدا نمی کنند. فردی که دچار کینه توزی شده، اغلب با احساسات مختلفی همچون عصبانیت، ناامیدی، تلخی و احساسات سخت دست و پنجه نرم می کند. معمولاً دلخوری به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • داشتن روابطی که دائماً طرف مقابل بر حق بودن خود اصرار دارد.
 • مورد سوء استفاده قرار گرفتن
 • داشتن احساس ترک شدگی
 • داشتن انتظارات غیرواقعی از دیگران
 • عدم شنیده شدن فرد
 • برقراری ارتباط با افرادی که دیر می رسند.

 

علائم کینه توزی

حالا که با کینه توزی و علل ایجاد آن آشنا شده اید، بیایید بیشتر با علائم کینه توزی آشنا شویم تا بتوانیم راه های از بین بردن کینه را بیاموزیم. علت اصلی کینه ورزی به ناتوانی در رها کردن یا بخشیدن افراد باز می گردد. البته، نشانه ها و علائمی برای اینکه بدانید آیا فردی کینه ورزی می کند یا نه وجود دارد. در اینجا، به برخی از علائم و نشانه هایی که باعث کینه ورزی می شوند، اشاره می کنیم. در صورت مشاهده علائم زیر بیشتر مراقب خود باشید:

 • داشتن احساسات منفی مکررا و مداوما

اگر دائما احساسات منفی نسبت به افراد یا موقعیت های مختلف دارید و این احساسات باعث آسیب رسانی به شما می شوند، مراقب باشید. زمانی که احساساتی نظیر عصبانیت، ناامیدی، خصومت، ناراحتی غیرقابل تحمل شوند، می توانند منجر به افزایش  نارضایتی شما شوند.

 

 • ناتوانی در متوقف کردن افکار منفی درباره رویدادهای متنوع

گاهی نارضایتی شما باعث ناتوانی در متوقف ساختن افکار منفی درباره رویدادهای مختلف می شود. به این ترتیب، احساسات شدیدتری خلق می شود و باعث خلق افکار منفی مداوم به صورت طولانی مدت می شود.

 • وجود احساس پشیمانی

گاها برخی از افراد دچار احساس نارضایتی می شوند که این احساس می تواند باعث ایجاد احساس ناامیدی یا پشیمانی در آن ها شود. هنگامی که فردی به یک رویداد استرس زا فکر می کند، احتمال اینکه دچار احساس پشیمانی و یا خود سرزنشی شود، افزایش پیدا می کند. در نهایت، این مسئله می تواند باعث ایجاد کینه ورزی شود. البته، با استفاده از راه های از بین بردن کینه می توان از شر این مشکلات رهایی یافت.

 • احساس ترس یا اجتناب

هنگامی که فردی احساس ناراحتی یا ترس می کند، ممکن است خاطرات ناخواسته ای از کارهای اشتباه انجام شده در گذشته او را در برگیرد. در این حالت ممکن است فرد از موقعیت ها و افرادی که این احساسات منفی را بروز می دهند، اجتناب کنید. البته عده ای هم حالت تهاجمی و کینه ورزانه به خود می گیرند. گاها افراد با هدف محافظت از خود و رفاه خود کینه توزی می کنند.

 • بودن در یک رابطه پر تنش

گاها بودن در یک رابطه پر تنش می تواند باعث ایجاد یا افزایش کینه توزی افراد شود. گاها رنجش و گرفتن احساسات منفی و بد از افراد می تواند باعث پایان دادن آن ها به رابطه یا خلق احساسات منفی شود. شما با استفاده از تکنیک های کاربردی غلبه بر کینه می توانید از این احساسات بد و منفی رهایی یابید.

 • وجود احساساتی همچون نامرئی یا ناکافی بودن

اگر در تعامل با دیگران و یا نگاه به گذشته خاطرات بد و منفی برایتان رخ داده است، ممکن است در حال حاضر با احساساتی همچون نامرئی یا ناکافی بودن همراه باشید. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، احساسات قدیمی نظیر خشم و تلخی ممکن است دوباره ظاهر شود و ذهن و جسم شما را درگیر کند. اگر قبلا از کسی صدمه دیده اید، ممکن است با بقیه افراد کینه توزی داشته باشید.

 • ناتوانی در رها کردن حس عصبانیت

گاها ممکن است درد و  رنجی که از افراد به شما وارد می شود رهایی از احساس عصبانیت را برای آنها سخت و غیرممکن کند. حتی ممکن است باعث تمایل شدید فردی برای انتقام گرفتن شود. نگه داشتن این هیجانات منفی روی سلامت روانی افراد تأثیرگذار است. می توان گفت یکی از راه های از بین بردن کینه به روش موثر شناخت علائم دردآورد و ناراحت کننده، انجام اقدامات پیشگیرانه، درمان و کمک از مشاور است.

 

چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم ؟

چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم

احتمالا حالا که با تعریف ارائه شده از کینه توزی و علائم آن آشنا شده اید خواهان دستیابی به اطلاعاتی در رابطه با راه های غلبه بر کینه هستید. در کل، باید گفت یکی از راه های موثر از بین بردن احساسات منفی و رهایی از کینه ورزی استفاده از کمک افراد متخصص است.

اگر احساس می کنید ناراحتی شما بیش از حد است و دیگر توان تحمل اشخاص و یا موقعیت های مختلف را ندارید حتما با افراد متخصص همچون مشاوران و روانپزشکان مشورت کنید. شما می توانید با گفت و گو درباره علل رنجش خود سریع تر مسائل و مشکلاتی را که با آن ها مواجه هستید، را حل کنید. راه حل مناسب متناسب با درد و رنجش وارد شده به فرد و علل ایجاد آن به درمانگر ارائه می شود.

در واقع، راه حل ارائه شده برای درمان شامل بخشش و یافتن راهی برای صلح با آنچه اتفاق افتاده (خاطرات گذشته، افراد و موقعیت های قدیمی) و یا خودتان است. به این ترتیب، شما می توانید در صلح و آرامش بیشتری زندگی کنید. در این مسیر شما باید به علت هایی همچون اینکه چرا بخشیدن افراد، خود و یا خاطره ای برایتان مشکل است، پی ببرید.

یکی از راه های کاربردی برای رهایی از کینه، یافتن علت این مسئله است. از خود بپرسید هنگامی که احساس کینه ورزی و انتقام جویی را کنار می گذارید چه احساساتی درونتان به وجود می آید؟ وقتی برای اولین بار سعی می کنید کینه را کنار بگذارید، طبیعی است که احساسات زیادی همچون مقاومت، ترس و عصبانیت به وجود بیاید. مخصوصا، زمانی که مدت طولانی درگیر احساساتی همچون کینه، نفرت و انتقام بوده اید.

از دیگر تکنیک ها و راه های از بین بردن کینه زمانی را به خود اختصاص دادن با هدف پردازش احساسات منفی است. هنگامی که شما با صبر، شکیبایی و بردباری عمل می کنید، زمان بیشتری برای پردازش و آنالیز احساسات منفی خود دارید. تکنیک بعدی، نشان دادن شفقت و بردباری از خود است. برخی افراد از کینه ورزی و انتقام به عنوان مکانیزمی برای مقابله با احساسات دردناک یا مشکلات خود استفاده می کنند.

اگرچه، ممکن است در ابتدا این روش ها آرامش بخش باشند، اما در طولانی مدت مضر است و باعث آسیب رساندن به خود، دیگران و یا تنها ماندن فرد می شوند. دلسوز بودن با خود باعث می شود شما بتوانید سریعتر پروسه درمان را سپری کنید. پس دفعه بعدی که احساسات منفی و ناخوشایند شما خود را بروز دادند، با آن ها آگاهانه و مهربانانه برخورد کنید. سعی کنید با خود و دیگران همدل باشید و مسائل مربوط به خود و دیگران را بیشتر درک کنید.

اینکه بدانید چرا و چگونه افراد دیگر از موقعیت خود احساس نارضایتی کرده و رفتار بدی از خود بروز می دهند، می تواند به رفع سوتفاهم ها و یا کاهش آن ها کمک کند. به این ترتیب، میزان کینه و انتقام شما نیز کاهش پیدا می کند.  شکرگزار باشید. طبیعی است که درگیر اتفاقات منفی پیرامون خود شوید. اما شما می توانید با تمرکز بر داشته ها خود و نکات مثبت زندگیتان به شیوه ای کارآمد غلبه بر کینه را امتحان کنید. شاد و مثبت بودن در زندگی باعث می شود شما بتوانید زندگی بهتر و موفقتری داشته باشید.

 

۳  اصل مهم و کاربردی غلبه بر کینه و افزایش احساس خوشبختی

زندگی کوتاه تر از آن است که زمانی را به کینه ورزی و انتقام جویی از دیگران اختصاص دهید. شما می توانید به جای صرف زمان خود برای احساساتی نظیر عصبانیت یا کینه ورزی به احساسات مثبت و خوشحال کننده خود بپردازید. فراموش نکنید، دستاوردهایی که از کینه و عصبانیت به جا می مانند، به ندرت باعث خلق احساس آرامش و رضایت می شوند. مهم تر از همه هنگامی که شما لحظاتی از زندگی خود را به احساسات منفی همچون عصبانیت، خشم و… اختصاص می دهید، عمر خود را بیهوده هدر می کنید.

بد نیست بدانید و آگاه باشید، کینه همچون سرطانی است که می توان از شر آن به وسیله درمان خلاص شد. به این ترتیب، زندگی روی خوش خود را نشان خواهد داد. در اینجا ما به سه نکته مهم و کاربردی راه های از بین بردن کینه و زندگی شادتر می پردازیم. این سه اصل کلیدی شامل موارد ذیل هستند:

 

افکار محبت آمیز برای شخصی که از او کینه دارید، داشته باشید.

احتمالاً با خود فکر می کنید، شوخی کرده ایم. اما کمی صبر کنید تا بهتر موضوع را درک کنید. نقطه مقابل عصبانیت، نفرت یا ترس چیست؟ عشق و محبت است. هنگامی که شما عشق و محبت یا دعای خیر خود را به سمت فردی که از او عصبانی هستید و یا از او کینه به دل گرفته اید، می فرستید، به آرامی احساسات منفی و آسیب زننده را از خود دور می کنید.

به این ترتیب، شما آسیب کمتری از آن فرد یا موقعیت می بینید. شما می توانید در طول روز زمانی را برای تفکرات محبت آمیز در مورد فردی که از او ناراحت هستید، در نظر بگیرید و برای او آرزوی موفقیت و برکت کنید. توجه داشته باشید این احساسات خود  را با صدای بلند بگویید. به عنوان مثال بگویید: خداوندا، بارالها آن که مرا ناراحت کرده قرین رحمت و بخشش خود فرما.

احتمالا، احساساتتان در ابتدا تغییر زیادی نداشته باشند. ممکن است هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها طول بکشد، اما در نهایت متوجه می شوید که احساسات مثبتی به سمت شما روانه می شوند. پس اگر سوالی همچون چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم ذهنتان را به خود مشغول کرده است، باید گفت حالا می توانید پاسخی برای این سوال خود داشته باشید. پیشنهاد می شود، این تمرین را در قالب یک چالش ۱۴ روزه آغاز کنید. به این ترتیب، با گذشت زمان این تمرین به عادتی در زندگی شما تبدیل خواهد شد.

 

انگیزه ها و انتظاراتتان را به دقت بررسی کنید.

یکی از بهترین راه های از بین بردن کینه عدم توجه به این مسئله است. به عنوان مثال، زمانی که مردم از شما می خواهند کارهایی را برای آن ها انجام دهید. احتمالاً شما به این مسئله که انجام این کار چه نتایج مثبت و مزایایی برای شما خواهد داشت، توجه می کنید. اما اگر آن ها در ازای کاری که شما انجام می دهید، برایتان کاری انجام ندهند ممکن است این رفتار آن ها باعث ناراحتی و دلخوری شما شود. شما باید بدانید و آگاه باشید هنگامی که بدون انتظار از نتیجه، کاری را برای دیگران انجام می دهید، احساس دلخوری کمتری خواهید داشت.

 

لیستی از قدردانی برای خود تهیه کنید.

هنگامی که شما لیستی از قدردانی تهیه می کنید، فضای کمی برای خودخواهی یا کینه توزی در زندگی خود خواهید داشت. هر زمان که احساس کردید دچار استرس، ناراحتی یا عصبانیت شده اید، حتما از قلم و کاغذ استفاده کرده و ده مورد از عواملی که از داشتن آن ها سپاسگذار هستید را یادداشت کنید. هنگامی که انرژی شما بر موضوعات و نکات مثبت متمرکز می شود، احساس ناراحتی کمتری خواهید داشت.

 

چگونه از کینه رهایی پیدا کنیم؟

فریاد مرد

از خود بپرسید: آخرین باری که واقعاً احساس خوشبختی، آزادی و قدردانی داشتید چه زمانی بود؟ اگر همچین زمانی را به خاطر نمی آورید ممکن است علت آن کینه بوده باشد. وقتی صحبت از گذشته، افراد دیگر و یا وقایع دیگر به میان می آید ممکن است علت آن عصبانیت، کینه و ترس باشد. ما دائماً در پی یافتن راه حلی سریع و تسکین دهنده برای لحظات بد و منفی زندگیمان هستیم.

معمولا، این “راه حل ها” موقتی هستند اما گاها راه حل هایی بلند مدتی نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. از جمله راه حل های موثر و کاربردی برای رهایی از کینه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • احساسات خود را شناسایی کرده و به آن ها اجازه بروز دهید.

شناسایی احساسات خود و اجازه بروز دادن به آن ها یکی از راه های از بین بردن کینه و نفرت است. احساسات منفی همچون ترس و یا  عصبانیت و علت رخداد این احساسات منفی را شناسایی کرده و به آن ها اجازه بروز دهید. سعی کنید این احساسات را پذیرفته و با آسیب هایی که این احساسات درون شما ایجاد کرده اند، کنار بیایید. به این ترتیب، شما با علت ها و عواملی که باعث ایجاد  احساسات منفی درون شما می شوند، آشنایی پیدا می کنید.

 • بر درون خود و احساساتی که درون خود دارید، آگاه باشید.

شما می توانید با تمرین کردن این مسئله که بر احساسات خود آگاه باشید از عصبانیت و کینه خود بکاهید. حضور ذهنی داشتن از راه های کاربردی غلبه بر کینه است. این کار را انجام دهید. به این ترتیب، می توانید بر احساسات خود آگاه بوده و از رخداد احساساتی قوی همچون کینه جلوگیری کنید.

 • علل و عواملی که باعث ایجاد حس و حال بد درونتان می شوند، را شناسایی کنید.

مشخص کنید که چگونه موقعیت ها و یا افراد می توانند باعث ایجاد حس عصبانیت درون شما شوند. به این ترتیب، پس از شناسایی موقعیت ها و یا رفتارهایی که باعث حس عصبانیت در شما می شوند، می توانید از شرایط و موقعیت های منفی خودداری کنید.

 • راه و روش های جدیدی برای ابراز خشم و کینه بیاموزید.

راه و روش های جدیدی برای بیان خشم و کینه بیاموزید تا بتوانید به گونه ای جدید احساسات خود را مطرح کنید. شما می توانید احساسات خود را با افراد مطمئن و حامی به اشتراک بگذارید. یا درباره آن ها صحبت کرده و آن ها را بنویسید. از روش های دیگر تخلیه هیجانات منفی می توان به ورزش کردن، پیاده روی یا دویدن اشاره کرد.

 • سعی کنید مدتی را به دور از برق و وسایل الکترونیکی سپری کنید.

امروزه اغلب ما برای انجام کارهای شخصی و حرفه ای خود به اینترنت و وسایل برقی نیازمند هستید. وسایلی همچون تلویزیون، گوشی تلفن، اینترنت و ماهواره در کنار فواید و مزایای فراوانی که دارند می توانند باعث افزایش حواس پرتی، قطع ارتباط شما با دنیای درونتان و یا حتی عصبانیت و افسردگی شوند.

سعی کنید یک تا سه روز در ماه را به دور از اینترنت و وسایل برقی همچون تلویزیون و ماهواره سپری کنید. به این ترتیب، احساسات منفی شما کاهش پیدا کرده و رابطه خود با طبیعت را تقویت می کنید. این روش جز روش ها و راه های از بین بردن کینه است.

 • با افرادی که از آن ها ناراحت هستید، صحبت کرده و احساسات خود را با آن ها مطرح کنید.

هر چقدر هم که دشوار و سخت باشد، سعی کنید احساسات خود را با افرادی که باعث عصبانیت شما شده اند، مطرح کنید. در ضمن، سعی کنید با آن ها مهربان باشید و با شفقت رفتار کنید. توجه داشته باشید هنگامی که رفتار خود را نسبت به آن ها تغییر می دهید، احساسات منفی کمتری از آن ها جذب می کنید.

 • در مقابل رفتارهایی که دیگران به منظور افزایش عصبانیت شما انجام می دهند، مقاومت نکنید.

اگر رفتارها و عملکردهای فردی باعث می شود شما عصبانی شده و یا از او برنجید حتما حس خود را با او مطرح کنید. ممکن است، آن فرد هیچ ایده ای درباره اینکه رفتارش چه تاثیری روی شما دارد، نداشته باشد. به این ترتیب، شما پس از به اشتراک گذاری احساسات خود با او باعث آگاه سازی وی شده اید. بدین صورت احتمال اینکه آن فرد رفتار خود را تغییر دهد افزایش پیدا می کند. البته، اگر تغییری در برابر رفتار این فرد مشاهده نکنید، هم می توانید از او دور شوید.

 • گذشته را به گذشته بسپارید.

سعی کنید این جمله معروف که گذشته، گذشته است را درک کنید. هر روز را آغازی جدید ببینید که به شما کمک می کند تا به آرزوها و اهداف خود دست یابید. راه هایی برای گذر از گذشته بیاموزید.

گذشته و خاطرات خوب و بد آن را به دست فراموشی سپرده و فقط در زمان حال زندگی کنید.  این تکنیک یکی از  راه های از بین بردن کینه است.

 • تکنیک هایی برای افزایش آرامش درونی خود بیاموزید.

از دیگر روش های کاربردی برای رهایی از کینه می توان به یادگیری تکنیک های کمک کننده و افزایش دهنده آرامش اشاره کرد. شما می توانید از طریق انجام تکنیک هایی همچون مدیتیشن، تمرکز بر تنفس، یوگا ، تای چی، کتاب خواندن و رقصیدن آرامش خود را افزایش دهید. کتاب هایی همچون کتاب الطاف خدا در تاریکی های زندگی را بخوانید. به این ترتیب، آگاهی خود را در رابطه با روش های موثر غلبه بر کینه افزایش می دهید.

 

جمع بندی چگونه دلمان را از کینه پاک کنیم؟

در انتها، امیدواریم این مطلب شما را با کینه آشنا کرده باشد و به شما  نکاتی در رابطه با اینکه چگونه کینه را دور بریزیم، آموزش داده باشد. حتما نکات فوق را به منظور از بین بردن و رهایی از کینه به کار ببرید. بدین صورت، پس از مدتی شما احساس شادی و شعف از زندگی خود خواهید داشت.

 

***

اگر توی زندگیت با روزهای سخت و تاریکی از قبیل: مشکل پیدا کردن با یک دوست، جدایی در رابطه، وضعیتی ناعادلانه در محل کار، پس‌رفت مالی، بیماری غیرمنتظره، طلاق یا از دست دادن عزیزان و… رو به رو شدی، به دوره غیر قابل تحمل و تاریک رسیدی، و نمی‌تونی به چیزهای خوب متمرکز بشی و حالت افسردگی گرفتی می تونی از طریق کتاب “الطاف خداوند در تاریکی‌های زندگی” نوشته جول اوستین بینش‌های الهی دریافت کنی و زندگیت رو به معنای واقعی کلمه متحول کنی. این کتاب:

✓ به تو یاد میده که زاویه دید درست داشته باشی. حتی در لحظات سخت زندگی.

✓ جول اوستین در این کتاب بهت یاد میده با طرح سوالاتی تأمل برانگیز و فعالیت‌های انگیزشی در روزهای سخت زندگی، طرح و نقشه‌ الهی را کشف کنی.

✓ جول اوستین در این کتاب بهت یاد میده تا به این درک و آگاهی برسی که دانه‌هایی از استعدادهای بالقوه در تو وجود دارن که در اعماق درون‌تون مدفون شدن و تنها در تاریکی‌ها پا به عرصه وجود خواهند گذاشت.

با کلیک روی تصویر زیر، وارد صفحه کتاب شو و با مطالعه‌ این کتاب، به جمع دانشجویان تحول آفرین بپیوند!

اشتراک گذاری

مژگان امیر یوسفی

مژگان امیریوسفی هستم، عاشق کتاب خوندم و فکر میکنم همین موضوع باعث شده عاشق نوشتن هم باشم. امیدوارم از خوندن مطالب من لذت ببرین.

دیدگاهی بنویسید

3 سمینار فوق العاده برای دستیابی به قانون های طلایی موفقیت، حفظ روحیه در شرایط سخت و رسیدن به هرچیزی که در زندگی می خواهی.