تبدیل افکار منفی به مثبت با ۶ نکته و راهکار عملی

تاریخ بروزرسانی :

۱۴۰۰/۰۵/۱۲

163 بازدید

0 نظر ثبت شده

تبدیل افکار منفی به مثبت با ۶ نکته و راهکار عملی

تبدیل افکار منفی به مثبت هنری است بسیار مهم در رسیدن به آرزوها و قرار گرفتن در ریل اهداف و رؤیاها. این مهارت در سطح کاربردی تا کنون در زندگی بسیاری از افراد موفق دیده شده است. بیرون رفتن از تنگناها و مشکلات بزرگ زندگی و تبدیل وضعیت دردناک و غمگین آن به نوع جدید زندگی پر از نشاط و موفقیت، نیازمند دارا بودن این مهارت در سطح حرفه‌ای است.

در این مطلب قصد داریم تا به صورت تخصصی ابتدا نگاهی به افکار منفی و افکار مثبت و تأثیر آن‌ها بیندازیم. سپس راهکارهایی عملی و کاربردی در زمینه نحوه عوض کردن طرز فکر از بُعد منفی به بُعد مثبت را به شما مخاطب عزیز ارائه می‌کنیم.

 

تعریف افکار منفی و افکار مثبت

استفاده از واژه‌های منفی و مثبت به طور کلی به معنای احساس مفاهیمی با همین وزن است. مثلا وقتی می‌گوییم یک فکر منفی است، یعنی این فکر می‌تواند احساسات بدی مانند ترس، ناامیدی یا بیچارگی را در ما ایجاد کند. برعکس در طرف مقابل قضیه، فکر مثبت، ذهنیت و انرژی است که باعث می‌شود حتی با توجه به شرایط سخت، امیدوار، خوشحال و قدرتمند باشید.

در واقع ملاک اصلی تمایز بین این دو مدل فکر، احساساتی است که آن‌ها در فرد ایجاد می‌کنند. پس افکار و ذهنیت‌هایی که احساسات بد ایجاد کنند منفی و آن‌هایی که احساسات خوب ایجاد کنند، مثبت هستند. البته نکته مهمی در این موضوع وجود دارد که گاها باعث برداشت غلط عده‌ای می‌شود.

برای مثال بعضی انسان‌ها به دلیل پلیدی‌ها و انرژی‌های منفی‌ای که آن‌ها را احاطه کرده است، ممکن است از افکار و اعمالی ناخوشایند و زشت، احساس خوبی داشته باشند. مثلا بسیاری از این افراد ممکن است از دزدی کردن از بقیه احساس غرور یا افتخار داشته باشند. باید دقت شود که منظور از تعریف احساس بد و احساس خوب، در حالت عادی و معمولی یک شخص است، نه کسی با رفتارها و افکار مریض‌گونه!

بنابراین منظور از احساس خوب و بد، فطرت و ندای درون معمول هر انسان است. این فطرت با هرگونه امور زشت و ناپسند میانه‌ای ندارد و فی ذات به دنبال خوبی و سعادت است. بنابراین برای چنین وجودی در حالت عادی و بدون در نظر گرفتن استثنائات، احساس خوب از افکار و کارهای خوب خواهد آمد. البته در فطرت عادی، بُعد منفی افکار، احساسات و اعمال هم چنین شرایطی دارد. یعنی احساس بد نتیجه افکار و کارهای بد و منفی است.

تبدیل افکار منفی به مثبت

 

حلقه‌های یک زنجیر؛ از مشاهدات و افکار تا وضعیت زندگی و رفتارهای فردی

باور و فکر دو مقوله کاملا مجزا از یکدیگر اما مرتبط به هم هستند. باور، نتیجه طبیعی افکاری است که مدام و به صورت پیوسته در ذهن، روح و قلب هر شخص تکرار می‌شوند. در تعالیم و آموزه‌های معنوی در آئین‌های مختلف جهان همواره بر مراقبت از افکار و باورها تأکید شده است. دلیل این امر آن است که در یک سلسله زنجیرهای حلقه‌شده به یکدیگر، فکر به عنوان حلقه اول زنجیره می‌تواند منجر به تعیین خوب یا بد شدن سایر زنجیره‌ها باشد. مثلا وضعیت زندگی و اتفاقاتی که در آن پیش می‌آید یکی از حلقه‌های پایانی این زنجیره است.

بنابراین اگر حلقه اول حتی مقدار اندکی ایراد داشته باشد، این دور باطل و نقص در تمام چرخه ایجاد خواهد شد. اگر همانطور که گفتیم زندگی هر فرد را به یک زنجیر تشبیه کنیم، مشاهدات او حلقه اول تأثیرگذار در زندگی هستند. یعنی هرچه فردی مشاهدات بهتری داشته باشد، وضعیت مناسب‌تری خواهد داشت. مشاهدات تنها به معنای دیدن با چشم طبیعی نیستند. بلکه منظور تمام ورودی‌های اطلاعاتی است که وارد ذهن فرد می‌شوند.

شنیده‌ها، دیده‌ها و گفته‌ها اعضای اصلی این ورودی‌های ذهنی هستند. پس از مرحله ورودی، باید افکار را دومین حلقه مؤثر در وضعیت زندگی هر فرد بدانیم. توجه داشته باشید که تبدیل افکار منفی به مثبت، تنها مربوط به این مرحله نیست. راهکارهایی که برای تبدیل طرز تفکر اشتباه به درست در قسمت‌های بعدی این مطلب بیان می‌شوند، در تمامی قسمت‌های زنجیره زندگی تعریف می‌شوند و منحصر به حلقه دوم یعنی افکار نمی‌شوند.

حلقه بعد از افکار، باورها هستند. باورها نتیجه طبیعی تکرار دو حلقه اول هستند که با قدرت بسیار بالایی فرد را به سمت نتایج مشابه افکار و ورودی‌هایش هدایت می‌کنند. یعنی حلقه سوم، می‌تواند کلید پاسخ به سوال چگونگی تأثیرگذاری ورودی‌های ذهنی و افکار بر روی نتایج عینی و ملموس زندگی هر فرد باشد.

پس از حلقه سوم، یک عضو دیگر وجود دارد که با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند اسامی مختلفی داشته باشد. اما نشانه‌ها و جذب شاید بهترین اسم برای آن باشد. یعنی شما بر اساس سه حلقه قبل یعنی مشاهدات، افکار و باورها، نشانه‌ها و علائمی در جهت جذب به سمت افکار خود دریافت می‌کنید تا نتایج عینی و ملموس آن‌ها در زندگی شما ایجاد شود.

حلقه آخر نیز زندگی عینی و قابل مشاهده فعلی شما است که نتیجه تکرار حلقه‌های قبلی صرف نظر از خوب یا بد، مثبت و یا منفی بودن آن‌ها است. این دقیقا ساختاری است که هر فرد را از حلقه اول یعنی ورودی‌ها و مشاهدات، به حلقه آخر یعنی زندگی و نتایج متصل می‌کند.

نکته مهم در مورد این ساختار عدم توان تشخیص خوب و بد آن است. این زنجیره مانند یک غلام حلقه به گوش تنها آن چه فرد می‌بیند، می‌شنود، فکر می‌کند، باور می‌کند و جذب می‌کند را اجرا می‌کند و هیچ توان دیگری غیر از تکرار آن‌ها ندارد!

 

تأثیرگذاری افکار مثبت و منفی در نتایج عینی زندگی

برای مثال، فردی که افکار منفی دارد، دائما به سوی نشانه‌هایی جذب می‌شود که احساسات منفی در او ایجاد می‌کنند. این افراد ممکن است اخبار و شبکه‌های خبری را زیاد دنبال کنند. شاید این امر در ظاهر ارادی و در اختیار آن‌ها باشد. بله درست است اما این اختیار مستقیم نیست! یعنی این افراد به واسطه مشاهدات منفی و افکار منفی و تکرار این دو حلقه، باورهای قدرتمند منفی دریافت کرده‌اند و دائم در حال جذب انرژی‌های هم‌فرکانس و مشابه باورهای خود هستند.

مطابق ساختار گفته شده، در طرف مقابل مثال قبلی، فردی که باورهای مثبت و افکار مثبت دارد نیز قطعا نتایج مثبت دریافت خواهد کرد. شعر مشهور «این جهان کوه است و فعل ما ندا» دقیقا تعریف دقیق همین مثال‌ها است. یعنی هرچه یک فرد در افکار خود مثبت‌تر باشد، نتایج بهتری نیز دریافت خواهد کرد. برعکس هرچه منفی‌تر فکر کند، نتایج دردناک و سختی را در زندگی تجربه خواهد کرد.

شاید بهترین تفسیر برای این قسمت و درباره نحوه تأثیر افکار منفی و مثبت در زندگی یک بیت کوتاه از اشعار زیبای مولانا جلال‌الدین محمد بلخی باشد که توجه زیادی به افکار و حوزه قانون جذب داشته است:

«در جهان هر چیز چیزی جذب کرد
گرم، گرمی را کشید و سرد، سرد»

این شعر خلاصه تمام آن چیزی است که ما تا به اینجا در مقاله درباره آن بحث کردیم. حال سؤال این است که پس از درک نحوه عملکرد افکار منفی و مثبت و تأثیر آن‌ها در نتایج زندگی، چگونه باید برای تبدیل افکار منفی به مثبت عمل کنیم؟ راهکارهای عملی و کاربردی این موضوع کدامند؟ در ادامه مقاله سعی خواهیم کرد به دور از یک نگاه تئوری و صرفا نقد و بررسی، راهکارهای قابل اجرایی برای تغییر باور به افکار منفی را معرفی کنیم. با ما تا پایان همراه شوید.

 

چگونه طرز فکر خود را تغییر دهیم؟

زنجیره‌ای که حلقه آخر آن نتایج زندگی است، با اجرای دستور‌العمل‌هایی قابل تغییر است و می‌تواند اصلاح شود. اما این تغییر مستلزم دوری از برخی کارها و انجام بیشتر برخی دیگر از کارها است. به طور کلی برای ایجاد تغییر مثبت در زنجیره زندگی، نه تنها بخش افکار، بلکه حلقه‌های دیگر مانند ورودی‌ها نیز اصلاح شود.

در این میان نقش تفکر مثبت می‌تواند مهم‌تر و البته سریع‌تر از سایر حلقه‌ها باشد. تبدیل افکار منفی به مثبت در حقیقت ایجاد یک عادت جدید در حلقه‌های تکرارشونده زنجیر است. یعنی از حلقه دوم به بعد، تغییراتی ایجاد خواهد شد. این تغییرات طبیعتا منجر به انقلاب و تغییر در دیگر حلقه‌ها می‌شوند و در نهایت نتایج عینی و ملموس زندگی هر فرد را تغییر می‌دهند.

 

۷ نکته و راهکار عملی مهم در تبدیل افکار منفی به مثبت

برای تبدیل افکار منفی به افکار مثبت، برخی اقدامات نیاز است که به صورت بنیادین انجام شوند. یعنی نگرش، رفتار و گفتار شما باید به شکل بنیادین تغییر کند. این تغییرات مقدمه‌ای بر اجرای موفق راهکارهای تغییر باور و تفکر برای هر فردی هستند.

 

۱» هر روز مثبت بیندیشید

تفکر منفی در زندگی‌های امروزی به امری عادی تبدیل شده است. اما با تکرار و تداوم می‌توان تفکر و انرژی مثبت را جایگزین آن کرد. تکرار، اصلی است که برای ایجاد یک عادت جدید همواره اصلی مهم و اساسی است. اگر می‌خواهید تفکر مثبت داشته باشید، باید آن را به یک عادت تبدیل کنید.

در مسیر تبدیل کردن یک کار به عادت، انجام هر روز آن بسیار ضروری است. هر روز که با مسئله منفی رو به رو می‌شوید و قصد فکر کردن به ابعاد مختلف آن را دارید، سریعا یک جنبه مثبت و خاصیت از آن اتفاق یا مسئله را پیدا کنید. شما باید سعی کنید جنبه‌های مثبت هر مسئله منفی را تا حد امکان بزرگ کنید و در ذهن خود بپرورانید.

مثلا فرض کنید قرار است قانونی تصویب شود که بر مبنای آن یک شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام مسدود شود. سریعا در نگاه اول تفکر منفی خراب شدن و از بین رفتن کسب و کارهای زیادی از جمله کسب و کار خودتان به ذهن شما حمله‌ور می‌شود.

با استفاده از این تکنیک تبدیل افکار منفی به مثبت، شما باید سعی کنید تا جنبه‌های مثبت مسدودشدن اینستاگرام را در ذهن خود پیدا کنید و بزرگ کنید. مثلا اینکه با حذف این شبکه، شما قطعا رقبای بسیار کمتری خواهید داشت و می‌توانید به سرعت در شبکه‌های اجتماعی جایگزین جایگاهی بهتر برای کسب و کار خود بدست بیاورید.

 

۲» عبارت مثبت تأکیدی و جملات انگیزشی بخوانید

یکی از مهم‌ترین عادت‌های اکثر افراد موفق، جملات مثبت تأکیدی هستند که به صورت روزانه در چند تایم مختلف خوانده می‌شوند. شاید این تکنیک از نظر برخی لوث شده باشد و یا به نظر جعلی و غلط بیاید.

اما مطالعه زندگی اکثر افراد موفق نشان داده است که این کار می‌تواند تأثیر شگرفی روی افزایش تفکرات مثبت شما داشته باشد. البته این عبارات در بخش‌های مختلف شخصیت و درون شما تأثیرگذار هستند. مثلا عباراتی مانند «من زیبا هستم یا من می‌توانم هر کاری انجام دهم» مربوط به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس هستند.

همچنین برای این کار می‌توانید برخی صفحات انگیزشی را در فضای مجازی دنبال کنید. در این صفحات معمولا نقل قول‌هایی از افراد بزرگ و موفق به صورت روزانه قرار داده می‌شود که خود می‌توانند در خواننده انگیزه‌ فراوانی برای شروع تغییر افکار ایجاد کنند.

 

۳» مراقبه و تصویرسازی ذهنی را همین حالا شروع کنید!

شاید بسیاری از افراد با شنیدن واژه مراقبه، تصور کنند که منظور حالات بالای عرفانی مانند خلسه است که افراد معنوی معدودی توان قرارگیری در این وضعیت را دارند. منظور ما از مراقبه خالی شدن از ورودی‌های منفی، انرژی‌های مثبت و قرارگرفتن در محیطی ساکت است که صدای هیچ چیز نتواند فکر شما را منحرف کند.

این تکنیک در بازسازی ذهن برای تبدیل افکار منفی به مثبت، معجزه می‌کند. در صورت تداوم مراقبه به صورت روزانه به مدت حداقل نیم ساعت، نتایج شگفت‌انگیزی مشاهده خواهید کرد. البته نکته مهم اینجاست که بسیاری از افراد به دلیل عادت ذهنی که به افکار منفی دارند، در مراقبه نیز نمی‌توانند در سطح انرژی و ارتعاش بالایی قرار بگیرند.

مراقبه و افکار مثبت

برای این دسته از افراد بهتر است از فایل‌های صوتی معتبر تولیدشده توسط مربیان انگیزشی و استادان مراقبه که معمولا با موسیقی و برخی جملات زمینه‌ای همراه است، استفاده شود. زیرا این فایل‌ها با دقت و برای افزایش ارتعاش و انرژی مثبت شما هنگام مراقبه با موسیقی‌هایی خاص و جملاتی دقیق طراحی شده‌اند. در واقع این فایل‌ها می‌توانند راهنمای شما باشند.

ورزش یوگا نیز در بعضی سبک‌های خود به نوعی مراقبه محسوب می‌شود. مراقبه چه از طریق ورزش‌های مخصوص مانند یوگا و چه در حالت عادی و معمولی اگر در محیط طبیعت و با سکوت همراه باشد، بسیار عالی است.

تصویرسازی ذهنی دیگر روشی است که با استفاده از آن می‌توانید بستر ذهن خود را برای تغییر افکار آماده کنید. در این تکنیک باید سعی کنید تصاویر مثبت را جایگزین کنید. برای این کار هر تصویر منفی در ذهنتان را با یک تصویر مثبت جایگزین کنید.

حذف و مقابله با تصاویر منفی منجر به قوی‌تر شدن آن‌ها می‌شود. همچنین شما نباید اجازه دهید که تصویر منفی ذهنی شما با دنیای بیرون ارتباط برقرار کند. این کار به سرعت می‌تواند تلاش شما در جهت تبدیل افکار منفی به مثبت را خنثی کند.

مثلا تصور کنید همسایه‌ای دارید که به دلایلی همیشه جای پارک شما در پارکینگ ساختمان را می‌گیرد. در چنین شرایطی اگر سعی کنید با توپ و تشر و مقابله این نتیجه و تصویر آن در ذهنتان را حذف کنید، قطعا بزرگ‌تر می‌شود. شاید حتی بتوانید همسایه را از این کار در ادامه باز دارید. اما ممکن است چند روز بعد، فرد دیگری این کار را انجام دهد.

با این مقاومت در واقع به تصویر منفی ذهنی خود در مورد جای پارک شخصیتان اجازه برقراری ارتباط با بیرون را می‌دهید. این عمل منجر به تکرار و قوی‌تر شدن نتیجه تصویر، یعنی گرفتن جای پارک شما می‌شود. در عوض شما باید این تصویر را با یک تصویر مثبت جایگزین کنید و سعی کنید ارتباط تصویر مثبت را با دنیای واقعی برقرار کنید.

مثلا به همسایه خود خیلی با نرمی و لطافت بگویید که اگر ممکن است اجازه دهید من خودروی خودم را در این قسمت پارک کنم (با اینکه حق شماست ولی مقاومت نکنید و با نرمی و مهربانی از همسایه بخواهید). از طرفی در ذهن خود تصویری بسازید که هیچکس از همسایه‌ها دوست ندارد شما را برنجاند و جای پارک شما را بگیرد. حتی تصور کنید که آن‌ها جای پارک خود را از روی محبت و لطف به شما می‌دهند!

 

۴» کارهایی که انجام دادن آن‌ها را دوست دارید، همین حالا لیست کنید

علاقه همواره عاملی بسیار تأثیرگذار در موفقیت بشر در هر کاری بوده است. بهترین موسیقی‌ها، بهترین آثار هنری، بهترین اختراعات بشر و بهترین‌ها در هر زمینه از انسان‌هایی حاصل شده‌اند که عاشق کارشان بوده‌اند. بهترین افکار و مثبت‌ترین افکار نیز قطعا در دل حرکت به سوی علایق ایجاد خواهند شد.

یعنی علاقه به انجام کاری می‌تواند زمینه‌ساز تبدیل افکار منفی به مثبت باشد. زیرا هنگامی که کاری را با قلب خود و با اشتیاق کامل انجام می‌دهید، تفکر منفی از ذهن شما به مرور رخت می‌بندد. افکار و ایده‌های جدید در چنین شرایطی به ذهن شما در مورد کاری که انجام می‌دهید سرازیر می‌شود. این تفکر مثبت در واقع هدیه و نتیجه شما برای انجام کاری است که عاشقانه و با علاقه کامل انجام می‌دهید.

البته منظور از کار و علاقه به کار تنها شغل و درآمد نیست. بلکه هر کاری که انجام آن در شما اشتیاق و حس خوب ایجاد می‌کند. مثلا برای بعضی دویدن زیر باران می‌تواند حس فوق‌العاده‌ای ایجاد کند یا برای برخی دیگر لی لی بازی کردن حتی با وجود سن بالا! این کارها می‌توانند اشتیاق را در شما تحریک کنند و جلوی ورود افکار منفی را بگیرند. زیرا شما از درون به آن‌ها علاقه دارید و با انجام آن‌ها حس خوبی خواهید داشت.

 

۵» باور کنید که شما توان تبدیل افکار منفی به مثبت را دارید!

تمام اقدامات و کارها در مسیر تبدیل افکار، در صورتی که باوری به تغییر نداشته باشید، بیهوده و بی فایده خواهند بود! زیرا شما هرچقدر عبارات تأکیدی مثبت بگویید، نقل‌ قول‌های انگیزشی افراد موفق بخوانید یا کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید را انجام دهید ولی از ته قلبتان باورمند و امیدوار به تغییر نباشید، تغییر اساسی نخواهید داشت. در این حالت تمام اقدامات شما تأثیر مقطعی و کوتاه‌مدت خواهند داشت.

برای ایجاد باور به تغییر افکار، دو راه را امتحان کنید. اگر ذهن منطقی دارید و تنها با مثال و نمونه باور در شما ایجاد می‌شود، می‌توانید به صورت مجازی یا حقیقی به دنبال این نمونه‌ها بگردید که چطور با تکنیک‌های گفته‌شده یا سایر راهکارهای مشابه، توانسته‌اند رشته افکار منفی خود را پاره کنند و فکر مثبت را جایگزین آن کنند.

تبدیل افکار منفی به مثبت

از طرفی، اگر ذهن محساباتی و منطقی ندارید و به شهود بیشتر متمایل هستید، بهتر است در معنویات به دنبال دلیل خود برای باور به تبدیل افکار بپردازید. مثلا اینکه در آیه‌ای از قرآن به آنچه بشر از پیش فرستاده و بعدا کسب می‌کند اشاره شده است. افکار، انرژی و ارتعاشات مثبت یا منفی می‌توانند نمونه‌ای از چیزهایی باشند که انسان از قبل به آینده خود ارسال می‌کند. یعنی به واسطه این انرژی‌ها است که نتایج خوب یا بد ایجاد می‌شوند.

 

۶» هیچ چیز دائمی نیست، دنیا بر پایه تغییر و عدم ثبات است!

هرآنچه شما در زندگی دارید و از آن‌ها راضی نیستید، قابل تغییرند. یعنی اگر شما وضعیت مالی، روابط و سلامتی خوبی نداشته باشید، دلیل بر آن نیست که این وضعیت ادامه پیدا می‌کند. اگر بخواهید می‌توانید این وضعیت را تغییر دهید. خداوند به عنوان بهترین مخلوق خود این امکان را به شما داده است تا به شرایطی که دوست دارید، هدایت شوید.

با تبدیل افکار منفی به مثبت، شما در واقع تازه روی ریل حرکت به سمت خواسته‌ها قرار می‌گیرید. باور داشته باشید که هیچ وضعیتی پایدار نیست. اگر در حال حاضر پول ندارید، دلیل نمی‌شود که ۲ یا ۱۰ سال دیگر هم پولدار نباشید! برای درک بهتر این موضوع به زندگی افراد موفق نگاهی بیندازید.

هاوارد شولتز رئیس هیئت مدیره شرکت بسیار موفق و مشهور استارباکس نمونه‌ای از عدم ثبات و تغییر شرایط است. او در سال‌های ابتدایی زندگیش در حاشیه یک شهر در وضعیت بسیار بدی زندگی می‌کرده است. اما اکنون رئیس هیئت مدیره یکی از موفق‌ترین شرکت‌های تولیدکننده قهوه و شیرینی در دنیا است.

 

انرژی‌های منفی همیشه وجود دارند!

افکار منفی مانند افکار مثبت همیشه وجود دارند و در شرایط مختلف و بسته به شدت مشکلات و نوع بروز آن‌ها به موفق‌ترین افراد هم حمله می‌کنند. هنر یک انسان موفق این است که اجازه تسلط به این انرژی‌های مضر نمی‌دهد و آن‌ها را با انرژی‌های و افکار مثبت جایگزین می‌کند. این دقیقا کاری است که شما باید انجام دهید. شما مسئول حذف تمام انرژی‌های منفی جهان برای همیشه نیستید و اصلا چنین توانی ندارید.

کنترل افکار منفی

باید یاد بگیرید که چگونه با این افکار مواجه شوید و آن‌ها را با بهترین مدل مثبت از جنس خودشان جایگزین کنید. در زمینه کار، زندگی اجتماعی، روابط و سلامتی همواره تبدیل افکار منفی به مثبت است که مؤثر واقع می‌شود و نه تلاش برای حذف همیشگی آن‌ها!

 

جمع‌بندی؛ تبدیل افکار منفی به مثبت نیازمند کمی همت و البته باور است!

تمام راهکارها و مواردی که در این مقاله بیان کردیم، روش‌ها و نکاتی هستند که وقت شما را زیاد نمی‌گیرند. فقط شما باید سعی کنید در مقاطع مختلف خصوصا در زمان هجوم انرژی‌های منفی به ذهن، از آن‌ها استفاده کنید. نکته بعدی این است که تمام تلاش شما بدون باور قلبی به تغییر افکار و البته باور به تأثیر آن‌ها بیهوده است.

پس ابتدا سعی کنید با نکات گفته‌شده در قسمت قبل، باور تغییر را در خود ایجاد کنید. سپس می‌توانید با کمی تلاش و اجرای تکنیک‌ها به صورت مکرر، به راحتی افکار منفی و مخرب را با افکار مثبت و پرانرژی جایگزین کنید.

اشتراک گذاری

محمدجواد شفیعی

محمد جواد شفیعی فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک است که از سال‌ ۹۶ به عنوان تولیدکننده محتوا، مترجم، گرافیست و کارشناس دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کند. او تاکنون در زمینه های متنوعی از جمله روان شناسی، موفقیت، پرسونال برندینگ، ارزهای دیجیتال، سئو و طراحی سایت، هزاران مقاله تألیف و ترجمه کرده است. محمدجواد هم اکنون عضوی از تیم تحریریه مثل خورشید است.

دیدگاهی بنویسید

3 سمینار فوق العاده برای دستیابی به قانون های طلایی موفقیت، حفظ روحیه در شرایط سخت و رسیدن به هرچیزی که در زندگی می خواهی.